Gratis Joomla Template by FatCow Review

Kabe-i Muazzama'da Bir Bayram Sabahı

Kategori: Sahrada Esinti

Vakit seher vakti.. Vakitlerin en şereflisi.. Bir sabah ki sabahların en saadetlisi, heyecanların en güzeli... Mekke-i Mükerreme'de bir bayram sabahı... Uykuyu unutan, çocuk sevinci ile günü bekleyen kuş gibi çırpınan bir yürek... Ve tam o anda minarelerden yükselen tekbir sesleri... Gözlere dolan sevinç gözyaşları, kalbleri saran mutluluk rüzgârı... Allahu Ekber!

Teşrik tekbirlerinin mana ve mahiyetini bu mukaddes şehirde nasıl anlıyor insan. Kâinatın merkezi bu şehir ve o merkezin kalbine koşar adım gidiyor tüm müslümanlar. Zira Kâbe-i Muazzama'da yaşanan bayram hiç bir bayrama benzemiyor. Her yerde bir sevinç yumağı, her gözde uhuvvet bağı. Hangi milletten hangi ülkeden olduğunun ne önemi var!


Şimdi şu anda şu safta işte sen müslüman kardeşim, seninle aynı safta yürek yüreğe bu mukaddes kelimleri kainatın merkezinde dillendirebilme lütfuna nail olmuşuz. Bunun şükrünü eda edebilmeye kelimeler kifayet eder mi? Hangi satırlar anlatabilir o muhteşem anların sevincini.

 

Önce kılınan sabah namazı ve namazın ardından başlayan bayramlaşma fasılları. Ve ardı sıra minik ellerden sana ikram edilen hurmalar, şekerler ve kahveler... Mescid-i Haram'ın avlusundasın ve cennettin bir köşesinde dünyadan çok uzaklarda huzuru solumanın zirvesinde hamdu sena ediyorsun Rabbine...

 

Ve minarelerden yükselen tekbirler! Bayram namazını beklerken kainatın merkezinin kalbinde yüreğin titreyerek dinliyorsun minarelerden kainata yayılan tekbir seslerini.

 

Şimdi duysun, şimdi sussun, şimdi uyansın kainat hayatın anlamına.

Bu nimeti yaşatan Rabbimize hamdü senalar olsun. Rabbim cümle müslümana bu güzelliği nasib eylesin.

(amin)


Reşhâ Sahradaesinti

Gösterim: 2647