Gratis Joomla Template by FatCow Review

Mescid-i Nebevî'de bir seher vaktinde Mavi Marmara sohbeti

Kategori: Sahrada Esinti

Medine-i Münevvere'de bir seher vakti... Herşeyden uzak, huzuru tüm hücrelerinizde hissettiğiniz en şerefli vakitlerdesiniz.

Sağınızda ve solunuzda onlarca farklı dilden, farklı renkten müslüman kardeşiniz... Sözlerin tükendiği yerde yardımınıza gönül dili yetişiyor ve siz kelimelerle anlatamadığınızı gözlerinizle, gönlünüzle anlatabiliyorsunuz. Seher vaktinin sabahla buluşmasını beklediğiniz bir vakitte bir ses ile irkiliyorsunuz.

Yanınızda konuşan kardeşinizin dilini anlamakta zorluk çektiğiniz sırada gönül dili yetişiyor imdadınıza ve sabah namazı vaktini sorduğunu anlayarak sorusunu yanıtlıyorsunuz.

Ardından kardeşinize soruyorsunuz hangi ülkedensin? Sizin Arabça sormanıza karşın o kendi dili ile yanıtlıyor ve Moritanya diyor ve ekliyor biliyor musun o ülkeyi?

Evet biliyorum dediğinizde, şaşırıyor. Muhabbet ilerliyor ama o kardeşinizin dili ile... Peki o dili biliyor musunuz? Hayır. Peki nasıl anlayaşabiliyorsunuz? Gönül dili ile...

Sizi soruyor neredensiniz diye? Türkiye'den geliyorum dediğinizde gözleri parlıyor kardeşinizin.

O gemide diyor, hani Filistinlilere yardım götüren o gemide bizim de ülkemizden insanlar vardı, onların bir kısmı şehit oldu, bazısı kayıp...

Ve devam ediyor anlatmaya kendi dili ile. Takdirlerini sıralıyor yine. Şaşkınlık, sevinç ve tebrikler birbirini kovalıyor. Onlar şehit inşaAllah kardeşim diyorsunuz. Hüzün ve mutluluğun birbirine karıştığı ifade edilesi zor bir anı yaşıyorsunuz. Ama kardeşinizin gözlerindeki o sevinci hiç unutamıyorsunuz, o heyecanlı anlatışını. Bir gemi ve o geminin dünyadaki yankıları... Ümmet olmanın azameti, ümmet olmanın tarife sığmaz anlamını yeniden yaşıyorsunuz.

Nereden nereye diyorsunuz kendi kendinize. Nereden nereye...

Sonra kardeşiniz devam ediyor elindeki Kur'an- Kerim'i okumaya.. Sure-i Yusuf'u okuyor ve okurken yüzünde bir tebessüm... O masum tebessümü ile onu geceye teslim ediyorsunuz...

Medine-i Münevvere'nin nur ikliminde aydınlanan bir geceyi sabaha teslim ederken; ümmet olmanın azîm anlamını bir kez daha anlıyorsunuz.

İman ve İslam nimeti için Alemlerin Rabbine hamdü senalar olsun.

Reşhâ Sahradaesinti


Fotoğraf Kaynak: MadinahVision.com

Gösterim: 2240