Gratis Joomla Template by FatCow Review

Balık mıyız?

Kategori: Serbest Kürsü

Balık avlamadaki tekniklerden biri de bilindiği gibi, ışıkla avcılıktır. Bu teknik, balıkları cezbedip bir araya toplayarak av sahası içinde tutmak için kullanılan optik yemleme yoludur.

Türkiye’de olup bitenlere bakınca ışıkla balık avlama tekniği aklıma geliyor. Hemen her hafta bir yere ışık tutuluyor ve eğitimle koşullanmış zihinler oraya yönlendiriliyor. İster siyaset, ister giriş sınavları, isterse spor olsun; kamplaşma garanti.

Bir hafta sonu akrabalarla evde Fenerbahçe-Galatasaray maçını izlerken ortam çok gerildi. Bağrışmalar üzerine babam geldi ve yüksek sesle bir soru yöneltti: “Hangi imtihanı kazandınız da Fenerli veya Galatasaraylı oldunuz? Bu ne gürültü böyle!” Bu soru çok ilginç gelmişti bana. Babam aynı soruyu televizyonda kavga edenlere bakarak “Hangi imtihanı kazandınız da Türk veya Kürt oldunuz? Bu kavga ne böyle!” şeklinde de sormuştu. İrfanın ışığı yüzlerce cilt kitabın özetini bir çırpıda ortaya koymuştu.

Zihinlerimizde doğuşta var olan esnekliği hangi eğitim sistemi bu denli şartlanmış hale getiriyor? Mutedil bir medeniyetin çocukları nasıl bu denli çok-yok ikilemine düşüyorlar?

PROF. DR. ZİYA SELÇUK

Gösterim: 2392