Gratis Joomla Template by FatCow Review

Hikaye dinlemek çocuk zekasını geliştiriyor

Kategori: Çocuk Eğitimi

http://www.kadinvekadin.net/modul/user/fuimg/201406/hikaye_dinlemek_cocuklarin_zekasini_gelistiriyor-0.jpgSorumluluk sahibi olmak, yalan söylememek ve olaylardan doğru çıkarım yapmak gibi davranışların gelişmesine katkı sağlayan hikayeler, çocukların yaşlarına uygun olarak seçildiğinde kişilik gelişimini de doğru yönde etkiliyor.

Hemen her çocuk, hikaye ve masallarla büyüyüp, hayal dünyasına birçok kahramanı konuk eder ve onlarla rüyalara dalar.

Devamını oku...

Sokak oyunları ve çocuk gelişimi

Kategori: Çocuk Eğitimi

    http://www.kazanmanset.com/images/haberler/kaybolan_sokak_oyunlari_h456.jpgBiz çocuklugumuzda sokaklarda genis oyun alanlarinda rahatça oyun oynardik. Hepimiz “yerden yüksek, saklambaç, yakar top, ip atlama, vb. gibi geleneksel sokak oyunlarini oynayarak büyüdük. Maalesef çocuklarimiz bu konuda bizim gibi sanli degil. Sehirlesme ve degisen toplumsal yapi ile birlikte artik çocuklar disarida oyun oynayamiyor ve eski sokak oyunlari unutuldu.

Devamını oku...

Çocuklar arasında kaç yaş fark olmalı?

Kategori: Çocuk Eğitimi

Bir çocuğun sahip olduğu kardeş sayısı onun kişilik ve karakter gelişimine dolaylı olarak tesir eder.

Çok bilinen bir gerçektir ki, tek çocuk, çoğu defa kardeşleri ile doğal olarak yaşayacağı sosyalleşme sürecini yaşayamadığı için sosyal ve duygusal gelişimini yeterince tamamlayamamaktadır. Her ne kadar, belli bir yaşa geldiğinde kreş ve anaokuluna gitse de, başkalarının çocuğu ile sosyalleşmesi kendi kardeşi ile kazanacağı sosyallik gibi olmamaktadır. Zira kardeş, kardeş ile sadece yalın bir sosyalleşme değil, aynı zamanda "duyusal" bir sosyalleşme yaşamakta, aidiyet duygusunu da geliştirmektedir.

Devamını oku...

Ahlaki değerler için sabırlı olmalı

Kategori: Çocuk Eğitimi

Çocuk eğitimindeki hatalardan biri meseleyi sadece sözel ifadelere dayandırma eğilimidir. Sürekli anlatır, eleştirir, uyarırız. Oysa ifadelerimiz öz olmalı ve çocuklara örnek olunarak desteklenmelidir. Bir diğer hata da acele sonuç beklemektir. Atılan tohumun ağaca dönüşmesi, meyve vermesi yıllar alır. Esen her rüzgarda, düşen her yaprakta, kırılan her dalda pes etmemeliyiz. Ümitsizliğe kapılmamalı, elimizden geleni yapmalıyız.

Devamını oku...

Çocukları istismardan nasıl koruyabiliriz?

Kategori: Çocuk Eğitimi

 Her ebeveyn çocuklarına çevreleriyle olan ilişkilerinde sınırlarının ne olacağını, tanıdık bile olsa 'kiminle ne kadar yakın olabileceğini' öğretmeli. İstismar sadece bedende bir iz bırakmadan ruhta da büyük yaralar açabilir. Bu noktada mahremiyete özen göstermek, eğitimin önemli bir unsurudur.

Çocuklarımız göz bebeklerimiz, dünyaya mucizevi bir şekilde yaratılarak gönderilen ve bizlere emanet edilen yavrularımız toplumda veya ailede sağlıklarını, fiziksel ve psikososyal gelişimlerini olumsuz etkileyen çeşitli şekillerde istismara uğramaktalar. Bütün istismar şekilleri çocukta kimlik, ruh ve beden sağlığının bozulmasına yol açarken cinsel istismarın izleri daha da derin olmaktadır.

Çocuklar en çok küçük yaşlarda cinsel istismara uğrarken istismarcıların daha çok çocuğun tanıdığı kişiler olması endişe verici olanıdır.

Devamını oku...

Çocukların yüzde 84'nün dişleri çürük

Kategori: Çocuk Eğitimi

Çocukların yüzde 84'nün dişleri çürükSağlık Bakanlığı, 0-12 yaş aralığındaki her 100 çocuktan 84'ünde en az bir çürük diş olduğuna dikkat çekti.

Çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırılması için harekete geçen Sağlık Bakanlığı,
 0-12 yaş aralığındaki her 100 çocuktan 84'ünde en az bir çürük diş olduğuna dikkat çekti. 
     
Sağlık Bakanlığınca başlatılan çalışma çerçevesinde Antalya İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Ağız ve Diş Sağlığı Şube Müdürlüğü tarafından Kepez ve Döşemealtı ilçelerindeki 16 ilköğretim okulunda eğitim gören birinci sınıf öğrencilerine diş fırçası ile yüzeysel flor uygulaması yapıldı. 

Devamını oku...