Gratis Joomla Template by FatCow Review

Sokak oyunları ve çocuk gelişimi

Kategori: Çocuk Eğitimi

    http://www.kazanmanset.com/images/haberler/kaybolan_sokak_oyunlari_h456.jpgBiz çocuklugumuzda sokaklarda genis oyun alanlarinda rahatça oyun oynardik. Hepimiz “yerden yüksek, saklambaç, yakar top, ip atlama, vb. gibi geleneksel sokak oyunlarini oynayarak büyüdük. Maalesef çocuklarimiz bu konuda bizim gibi sanli degil. Sehirlesme ve degisen toplumsal yapi ile birlikte artik çocuklar disarida oyun oynayamiyor ve eski sokak oyunlari unutuldu.Çocuklar eski sokak oyunlarini unuttu!

Günümüzün modern toplumunda sehirlesmenin artmasi, teknolojinin gelismesi, betonlasma ile oyun alanlarinin yok edilmesi, komsuluk iliskilerinin azalmasi, genis aile yapisindan çekirdek aile yapisina geçilmesi, güvenli sokak imajinin yok olmasi ile çocuklarin oynadiklari oyunlar da degisti. Geleneksel çocuk oyunlari daha çok açik havada oynaniyordu. Fakat günümüzde oyun alanlarinin azalmasi ve var olan oyun alanlarinin ise güvenli olmadigi endisesi çocuklarini disari oynamasina engel oluyor. Önceden komsuluk iliskileri daha küvetliydi. Sokakta çocuklar oynarken komsular birbirinin çocuguna bakar onu kollardi. Simdi ise blok yapilarla ayni blokta oturan aileler bile birbirini tanimadan ayni sokakta yasiyor. Aileler bu nedenle çocuklarinin güvenli olduklari evlerinde bilgisayarla ve televizyonla vakit geçirmelerini istiyor. Durum böyle olunca çocuklar evde oynanacak oyunlara yöneldiler. Yani bilgisayar oyunlarina… Ister istemez de sokakta oynanan geleneksel çocuk oyunlari unutuldu.

Sokak oyunlari çocuklarin gelisimi için gerekli!
Sokakta oynanan geleneksel oyunlar evde kapili ortamda oynanan bilgisayar ve diger teknolojik oyunlarla kiyaslandiginda çocuklarin gelisimi açisindan daha faydalidir. Bunlardan en önemlisi çocuklarin açik havada günes isinlarindan faydalanmaya oksijen almaya ihtiyaçlari vardir. Açik hava oyunlari çocuklarin günes isinlarindan yani D vitamininden yararlanmasini ve vücut sistemlerinin daha iyi çalismasini sagliyor. Ayni zamanda açik hava oyunlari aktif oyun oldugu için çocuklarin fazla enerjilerini atmalarini sagliyor. Fazla enerjisini atamayan çocuklar içine kapanik olur ve duygusal problemler yasayabilir.  Ayni zamanda açik hava oyunlari aktif oyunlar oldugundan çocuklarin motor gelisimini de destekler. Geleneksel sokak oyunlarini yetiskin yönlendirmediginden çocuklar kendi sorunlarini kendi çözmeyi ögrenirler. Böylece çocuklar daha yeterli hissederler ve öz güvenleri artar. Geleneksel sokak oyunlarin kurallari oldugu ve grup dinamiginde oynandigi için çocuklarin sosyal becerilerini ve iletisim becerilerini de artirir.


Sokakta oynayan çocukla bilgisayar basinda oynayan çocuk arasinda fark vardir!
Bilgisayar oyunlari pasiftir ve tek basina oynandigi için çocuklar yasitlariyla oynarken gelistirebilecegi birçok beceriyi gelistiremez. Sosyal beceri ve iletisim becerilerinde geride kalabilir. Içine kapanik ve öfkeli bir çocuk olabilir.  Öz güven eksikligi yasanabilir ve çok fazla abur cubur tüketimi ile obezite riski tasiyabilir.


Çocuklarin sosyallesmesi
Çocuklarin sosyal becerilerini artirmak için bebeklikten itibaren insan iliskilerine önem vermek gerekir. Yani çocuklari izole bir odada büyütmek yerine aile, komsu, arkadas ziyaretlerini artirarak yeni insanlar görmesine firsat vermek gerekir. Çocuk biraz daha büyüdügünde sosyallesmesi için çocuklari sosyal alana park ve oyun alanlarina götürmenin yani sira kres ve anaokuluna göndermek ve disarida arkadaslariyla oynamasina izin vermek gerekir. Anne babalar bu durumun bilincinde olmali ve çocuklarini açik havada arkadaslariyla oynamasina firsat vermelidir. Çocuklarin çocuklugunu doya doya yasamasini saglamalidir.

 

Öğretim Görevlisi (Program Başkanı), Uzman Pedagog Sevil Yavuz Boğaziçi Üniversitesi'nden Psi..

Gösterim: 4178