Gratis Joomla Template by FatCow Review

Ufak bir meseleden nikahınızdan olmayın!

Kategori: Aile ve Evlilik
Nikahınızdan Olmayın!

Boşanma kelimesinin şakası bile eşler arasındaki nikâhı tehlikeye sokmaya yetiyor. Peki ya ‘Eşim bana küfretti, nikâh bozulur mu? Kocam üç gün üst üste cuma namazına gitmedi, nikâhımız sakatlandı mı?’ gibi halk arasındaki söylemlerin gerçekten dinimizde yeri var mı?

Allah’ın emri, Efendimiz’in (sas) kavli’ sözleriyle evlilik müessesesine atarız ilk adımlarımızı. Ömür boyunca bize arkadaşlık yapacağına inandığımız insanlarla, şahitler huzurunda kıyılan imam nikâhı ve resmi nikâh ile hayatlarımızı birleştiririz.

Devamını oku...

Evlendikten Sonra Düzelir (mi?)

Kategori: Aile ve Evlilik

Evlenme kararı verilirken karşı tarafı yepyeni bir adam/kadın yapmak, eskisinden daha iyi hale getirmek arzusu taşıyan taraflar bir gerçeği ne yazık ki unuturlar: sevdikleri adam/kadın belki de şimdiki halinden memnundur ve değişmeyi düşünmemektedir. Ya da istese de değişmeyeceği kadar büyük beklentiler taşıyan karşı tarafı, ne yaparsa yapsın memnun edemeyeceğini bilmektedir.

Kendilerini “müstakbel eşlerinin kurtarıcısı” olarak görenler “Bir evlenelim bak nasıl değiştireceğim, eskisinden daha iyi olacak!” illüzyonları kurarken, kendilerini bir elmas yontucusu, bir heykeltıraş olarak konumlandırdıklarını fark etmezler.

Evlilik bir kurtarma operasyonu değildir! İstediğiniz projeyi gerçekleştirebileceğiniz bir inşat alanı da değildir…

Devamını oku...

İslami sohbet sitelerindeki tehlike

Kategori: Aile ve Evlilik

“İslami sohbet” ve “tehlike" nasıl yanyana gelir? Kendisini İslama nispet eden insanlar tabi olduğu dini yeterince tanımayınca geliyor işte...

Yan yana gelmesi ne kadar zor görünen iki kelime değil mi? “İslami sohbet” ve “tehlike”…

Zorluğu ortaya çıkaran kelimelerin kendisi mi yoksa o kelimeler altında yapılan, niyeti Allah’ın rızasını kazanmak olmaktan çıkan seyri değişmiş konuşmalar mı?

Devamını oku...

Evinin Hanımı Ol!

Kategori: Aile ve Evlilik

Onunla karıştırılmak istemiyorum!

Ev kadını mısın yoksa ev mühendisi mi? Ev kadınlarını bezdiren soru; mesleğiniz nedir?

“Ev hanımıyım” denildiğinde; müstehzi bakışlar, bunu zaten bir meslek addedip de niye söylüyorsun ki tavırları, “hııım yani koca parası yiyor” imaları; ocuklarını ve eşini yarı aç, yarı tok gönderdikten sonra öğlene kadar yatan, onlar gelene kadar işlerini bitiremeyen bitirse de hayattan bezmiş,

Devamını oku...

Kariyer Meydan Muharebeleri!..

Kategori: Aile ve Evlilik

Muhterem okuyucularım, son yıllarda toplumun çekirdeğini oluşturan ailede büyük sarsıntılar yaşanmakta olduğu bilinen bir gerçek. Boşanma oranları günbegün artmakta. Bunun pek çok sebepleri olmakla beraber istatistiklere göre önemli bir oran teşkil eden “kariyer evliliği” konusu üzerinde durmak istiyorum bugün... Bu konu ile ilgili, Aydın Abalı’nın “Genç Beyin” dergisinde yayınlanan önemli tespitlerini sizlerle paylaşmak istiyorum:

“ŞİDDETLİ GEÇİMSİZLİK!..”

Devamını oku...

Aileyi ihmalin faturası, kazandıklarımızın çok üstüne çıkıyor

Kategori: Aile ve Evlilik

ANNE çok mu yorgunsun?”

“Evet canım. İş yorgunluğunun üstüne tuz biber oldu şu dönüş trafiği. Biraz dinlenip kendime gelmem lazım.”

“Anne… Beni seviyor musun?”

“O nasıl söz öyle yavrucuğum. Bütün anneler çocuklarını çok sever.”

“Bana sarılsana.”

“Gel bakalım yumurcak seni.”

Devamını oku...