Gratis Joomla Template by FatCow Review

Asıl karne sevgidir!

Kategori: Okul ve Dersler

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTDw1AXBWwwBxOiDmxJh7eekt9m6Cnw5oa9uV7rpWmCT7JC48BMiQ2013-2014 eğitim-öğretim dönemi bitti. Milyonlarca öğrenci ve aileler için şimdi dinlenme ve tatil vakti.Kimi öğrenci ve ailesi  gelen  karnenin rahatlığı içerisinde kimi ise zayıf gelen karnenin burukluğu ve üzüntüsünü yaşıyor.Bu dönemde elbette ki ailelere büyük rol düşüyor.

Özellikle kötü karne getiren öğrencilerin durumunu ele alalım.

Devamını oku...

Kopyala Yapıştır, Herkes Yanlış Öğrensin!

Kategori: Okul ve Dersler
“Hocam, çocuk bütün ödevlerini internetten indiriyor. Başka tür ödevler veremez misiniz?” Öğretmenlerin velilerden sıkça duyduğu bir şikâyettir bu. Fakat son yıllarda bu yakınmaların sıklığında ve şiddetinde bir azalma olduğunu belirtmekte fayda var. Veliler ödev için tek kaynağın internet olduğu gerçeğini (?) ya da işin tembelliğini, iyiden iyiye kabullenmiş gözüküyorlar.Son yıllarda uygulanan yeni müfredatla, eğitim sürecine dâhil edilmeye çalışılan velinin, internet merkezli çözümlerle, sorumluluklarından sıyrılmaya çalıştığı görülüyor.

 

 

Devamını oku...

Sınav kaygısı çocukları depresyona sokuyor

Kategori: Okul ve Dersler

Sınav kaygısı çocukları depresyona sokuyorPsikiyatri Uzmanı Hasan Basri İzgi, "Sınav kaygısı çocukları depresyona sokuyor" uyarısaında bulundu.

Öğrencilerin hayatlarının her döneminde karşılarına çıkan sınavlar, beraberinde sınav kaygısını da getiriyor.

Okul sınavları, OKS, LGS, ÖSS, SBS derken öğrenciler sınav stresinin bunaltıcı etkisine giriyor. Sema Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Hasan Basri İzgi, sınav kaygısının, sınav öncesi öğrenilen bilginin sınav sırasında kullanılmasına engel olduğunu ve başarının düşmesine yol açabildiğini belirtti.

Devamını oku...

Öğrencilere sınav kazandıran saatler

Kategori: Okul ve Dersler

Öğrenciler, dersleri ne zaman nasıl çalışmaları gerektiğini planlamalı.

Fen ve Anadolu liselerine, üniversiteye hazırlanan öğrenciler, dersleri ne zaman nasıl çalışmaları gerektiğini planlamalı. Her öğrencinin kendine yönelik farklı programı olabilir. Fen ve matematik konularına sabah, ders tekrarlarına ise öğleden sonra çalışın.

Verimli çalışmanın temel ilkelerinden biri zaman denetiminin sağlanmasıdır. En verimli ders çalışma saatleri yani anlama ve dikkat yoğunlaşması zaman aralıklarında ve günün belli saatlerinde artar ve azalır. Bunun için öncelikle iyi bir yansıtıcı gözlem yapılmalıdır. Gözlem sonunda; "Hangi saatlerde çalıştığımda daha kolay anlıyorum, hangi saatlerde zorlanıyorum, en verimli çalışma saatleri hangileridir?" türü sorulara cevap alınacaktır.

Devamını oku...

Matematiği kolaylaştıracak yazılım geliştirildi

Kategori: Okul ve Dersler

Matematiği kolaylaştıracak yazılım geliştirildi

Türk mühendisler, sayısal derslerin rahat öğrenimi için kişilerin kapasitesine uygun rota belirleyen yazılım ürettiler.

Bilkent Üniversitesi Teknoparkı'nda görevli Türk mühendisler, özellikle sayısal derslerin rahat öğrenimi için kişilerin kapasitesine uygun rota belirleyen yazılım teknolojisi geliştirdi.

ABD'de benzeri 500 bin kullanıcıya ulaşan bilgisayar yazılımı sayesinde öğrenciler, görsel, işitsel içerikli pek çok alternatiften kendi öğrenme profillerine uygun olanı seçerek ders çalışabiliyor.

Devamını oku...

Harvard Üniversitesi'nde nasıl ders işliyorlar?

Kategori: Okul ve Dersler

Elbette her üniversite hocası kendine göre ders işler. Harvard Üniversitesi'nde de durum çok farklı değil.

Ancak lisans sonrası (master ve doktora) düzeyinde bir dersin nasıl yapıldığını paylaşmak istiyorum. Bu derslerde öğrenmeyi sağlamak için beş-altı temel araç kullanılıyor. Türkiye'deki üniversitelere ve hocalara ilham verebileceğini düşünerek paylaşmak istiyorum. Mutlaka bu uygulamaları ve daha da fazlasını da yapan hocalarımız, üniversitelerimiz olabilir.

Öncelikle ders notlarını ve ilgili kaynakları nereden temin ediyorsunuz? Dönemin başında Harvard Üniversitesi'nin kitabevi olan Coop'a gidiyorsunuz. Dersinizin kodunu söylüyorsunuz. Üçüncü katta rafların içine, belirli bir dersle ilgili olan tüm kitapları yerleştirmişler. Örneğin, diyelim MGMT S4150 dersini alıyorsunuz,

Devamını oku...