Gratis Joomla Template by FatCow Review

Sahil camileri cemaatini bekliyor

Kategori: Gezelim - Görelim

Kalabalık cemaatle namaz kılmak müthiş huzur verir insana. Bu yüzden selâtin camilerinde her dem gökyüzüne açılan yüzlerce el, avlusuna ayak basan binlerce insan var. Peki ya Boğaziçi'nin en güzel yerlerindeki sahil camileri?

Ne yazık ki selâtin camilerindeki coşku buralarda yerini hüzne bırakıyor. Çünkü namaza duracak cemaatleri yok. Ya da mihrabın önünde öylece duran tespihlere uzanan bir el... Hemen hepsinin ortak kaderi yalnızlık ve bitmek bilmeyen bir sükûnet...

Devamını oku...

2 bin 500 yıldır yaşayan kent: Sana

Kategori: Gezelim - Görelim

2 bin 500 yıldır yaşayan kent: Sana-FOTOSana, tarihi, kültürü ve dünyada benzeri olmayan geleneksel mimarisiyle insanları büyülemeye devam ediyor.

2 bin 500 yıllık geçmişiyle dünyanın en eski yaşayan kentlerinden biri olarak kabul edilen Yemen'in başkenti Sana, tarihi, kültürü ve dünyada benzeri olmayan geleneksel mimarisiyle insanları büyülemeye devam ediyor.


M.Ö 6. yüzyılda Gumdan isimli doğal bir tepeye kurulan Sana, geçiş ve ticaret yolları üzerinde bulunması, tarihi ve kültürel zenginliği, denizden 2 bin 400 metre yüksekliğine rağmen,

Devamını oku...

Ankara'nın Gemisi

Kategori: Gezelim - Görelim

Ankara birçok Anadolu kenti gibi uzun bir tarihsel geçmişi olan ve bunun getirisi olarak da zengin bir tarihsel birikimi bünyesinde barındıran bir ilimizdir. Tarihin bize verdiği bilgiye bakılırsa bizlerden önce bu şehirde Hititler, Frigler, Kimmerler, Persler, Lidyalılar, Makedonlar, Galatlar, Romalılar ve Bizanslılar hayat sürmüşler. Selçuklulardan itibaren de bir Müslüman-Türk kenti olarak bugünkü kimliğini bulmuştur. Bu yazımızda sizleri, bağrında daha çok Selçuklu yapılarını barındıran Ankara Kalesine götüreceğiz.

Devamını oku...

Bir tarihi doku olarak Emirgân

Kategori: Gezelim - Görelim

Emirgân, İstanbul Boğazı'nın en müstesna mekanlarından.

Osmanlılardan önce, Bizans döneminde Baltalimanı'ndan İstinye koyuna kadar uzanan bir servilik... Emirgân'da yerleşim 16. yy ortalarında Sokullu Mehmet Paşa'nın nişancılarından Feridun Bey'e buranın hediye edilmesiyle başlar. İlk yerleşimde yazlık bir köşk ve bir müştemilat yapılmış bunlara başka binalar ilave olunmuştur. Emirgân'a ismini bağışlayan hikaye ise bir başkadır.

4. Murat 1635 yılında Revan Kalesini kuşattığında kale kumandanı Emirgüneoğlu Tahsmab Kulu Han,  kaleyi, hiç savaşmadan 4. Murat'a teslim ederek Osmanlı safına geçer.

Devamını oku...

Handan Ağa Camii

Kategori: Gezelim - Görelim

HANDAN AĞA CAMİİ

Diğer adı "Kuşkonmaz Camii" olan bu yapı Beyoğlu İlçesi, Hasköy, Camii Kebir Mahallesi'nde, sahil boyunca uzanan parkın tersane duvarı bitiminde, Hasköy Caddesi ile İskele Sokağı'nın kesistiği köşede, 1045 ada, 2 parselde yer alır. Cami, Fatih Sultan Mehmed Han'ın (1453 -81) saltanat yılları arasında hizmetinde bulunan Handan Ağa tarafından yaptırılmıştır.

Yapı III. Ahmed dönemi (1703-30) Tersane Emini Kıblelizade Mehmed Bey tarafından şehzadelerin sünnet düğününde onarılmış, III. Selim zamanında da (1789-1807) yenilenerek onarım gören yapıya bir hünkar kasrı eklenmiştir.

Devamını oku...

MALULA: Aramilerin iki bin yıldır yaşadığı köy

Kategori: Gezelim - Görelim

Bir Suriye seyahati bahtınıza düşmüşse uğrayacağınız yerlerden biri mutlaka MALULA olmalı. Şam'a yaklaşık 1 saatlik yani 50 55 km'lik mesafede küçük ama müthiş, görkemli bir yerleşim yeri. Malula sadece Suriye için değil tüm inananlar için, özellikle Hıristiyan ve Müslümanlar için önemli bir isim. Burada dünyanın en eski dillerinden Hz. İsa'nın konuştuğu ana dil olarak bilinen Aramice( Galile Lehçesi) konuşuluyor. Bilgilere göre yaklaşık 15 bin kişi 3000 yıldır, Suriye çevresinde, özellikle burada, korunmuş haliyle Aramice'yi konuşmakta. Aramice kuzey Mezopotamya ve Suriye civarında yaşayan Aramilerin dili.

Devamını oku...