Gratis Joomla Template by FatCow Review

Bilimadamları Süper Kelebeği Keşfetti

Bilimadamları, Amazonlarda yaşayan "Heliconius numata" türü kelebeklerin kuşların "damak tadına uymayan
zehirli 6 tür kelebeğin şekline bürünebildiğini" keşfetti

Amazon bölgesinde bir kelebek türü, sahip olduğu "süper gen" sayesinde şekil değiştirerek kuşlara yem olmaktan kurtuluyor.

Devamını oku...

Süngerlerin Tanımı ve Tarihçesi

Çok hücreli hayvanların en basit grubunu oluşturan süngerler, antik çağlardan beri insanlar tarafından kullanılmaktadır.Özellikle spiküllerden yoksun yumuşak fibril iskelete sahip ticari süngerler, su tutma özelliklerinin fazlalığı, aşınmaya karşı dayanıklı olması, yumuşaklığı, esnekliği ve inceliği gibi özellikleriyle ticarette oldukça aranan değerli bir ihtiyaç maddesini oluştururlar.
 
Süngerler latince “delik” anlamına gelen PORUS kelimesi ile taşımak anlamına gelen FERRE kelimelerinin birleştirilmesiyle PORİFERA (delikliler) olarak adlandırılmışlardır.
 
Süngerler canlılar aleminin alglerden sonra en yaşlı grubunu oluştururlar. Bunların spiküllerine ilk Kambrium devrinin fosil yataklarında rastlanmıştır.

Devamını oku...

Kamuflaj ustası hayvanlar

Hayvanların önemli bir kısmının en büyük silahı kamuflajıdır.Bir kısmı düşmanını avlamak bir kısmı da düşmandan kaçmak için kamuflaj silahına sarılır.

Özellikle yaşadıkları yaprakla aynı renk ve şekli alan böceklerin fotoğraflarını ve balıkları görünce sizlerde bizim gibi gözlerinize inanamayacaksınız.

Bu böcekler ortama o kadar iyi uyum sağlamış ki yapraktan daha canlı ve güzel bir görüntüye bürünüyorlar. İşte hayvanlar aleminden müthiş kamuflaj fotoğrafları...

Devamını oku...

Bonsai Nedir? Nasıl Yetiştirilir?

Japonya'nın Geleneksel Minyatür Ağaç Yetiştirme Sanatı
 
Japonya'yı ziyaret eden yabancılar kaldıkları otelin lobisinde veya konuk olarak gittikleri bir evde seramik bir kap içinde boyu 45 - 60 cm.yi geçmeyen bir çam veya akgürgen ağacıyla karşılaşıverince hayrete düşerler. Yakından bakıp ağacın en azından 10 - 15 yaşında olduğunu anlayınca hayretin yerini merak ve takdir duyguları alır. Sorular soruları izler, sonunda ziyaretçinin ilgisi öylesine artar ki örneğin Tokyo'da ise, ilk fırsatta başkentin 30 km. kadar kuzeyinde bulunan Omiya'daki "Bonsai Köyü"nü de gezmeyi kararlaştırır. Bu geziyi gerçekleştirdiğinde işe minyatür ağaç yetiştirme sanatına ilgi duyanların kalabalığı içinde buluverir kendini.

Devamını oku...

Hayvanlar da aşırı şişmanlıyor

Hayvanlar da aşırı şişmanlıyorYapılan araştırmalar sonucu, sadece evcil hayvanların değil, tabiatta serbest olarak yaşayan fare, maymun gibi birçok memeli türü hayvanların da son on yıl içinde iklim değişiklikleri ve çevredeki hormonların artması nedeniyle aşırı şişmanladıkları ortaya çıktı.

İngiltere’de ‘Royal Society’ isimli tıp grubu tarafından yayınlanan ‘Proceedings B’ dergisinde, araştırma hakkında verilen bilgide, insanlarda çok yemek ve az hareket dolayısıyla meydana gelen aşırı şişmanlığın hayvanlardaki aşırı şişmanlama nedeni olamayacağı belirtildi.

Devamını oku...

Efsane baykuş Uludağ'da fotoğraflandı

Kayıp türleri araştıran bir grup kuş fotoğrafçısı, Türkiye'de şimdiye kadar görülememiş paçalı baykuşu fotoğraflamayı başardı. Kuş meraklısı dört fotoğrafçı, Türkiye'nin önde gelen kuş araştırmacısı ve gözlem rehberlerinden Emin Yoğurtçuoğlu ile yaptıkları yoğun araştırmalar sonucunda, efsane kayıp paçalı baykuşu Uludağ'da görüntülemeyi başardı. Türkiye'de yaşayan 10 baykuş türünün 9'u daha önce fotoğraflarla belgelenmiş olmasına rağmen paçalı baykuşun sadece sesi duyulmuştu.

Türkiye'de var olduğu düşünülen ancak bugüne kadar görüntülenememiş paçalı baykuş, İstanbul'da yaşayan kuş fotoğrafçılarından Ayhan Öztürk, Alper Varon, Ercan Üç ve Kadir Dabak'ın yoğun arayışları sonucunda bulundu.

Devamını oku...