Gratis Joomla Template by FatCow Review

Hayvanlar da aşırı şişmanlıyor

Hayvanlar da aşırı şişmanlıyorYapılan araştırmalar sonucu, sadece evcil hayvanların değil, tabiatta serbest olarak yaşayan fare, maymun gibi birçok memeli türü hayvanların da son on yıl içinde iklim değişiklikleri ve çevredeki hormonların artması nedeniyle aşırı şişmanladıkları ortaya çıktı.

İngiltere’de ‘Royal Society’ isimli tıp grubu tarafından yayınlanan ‘Proceedings B’ dergisinde, araştırma hakkında verilen bilgide, insanlarda çok yemek ve az hareket dolayısıyla meydana gelen aşırı şişmanlığın hayvanlardaki aşırı şişmanlama nedeni olamayacağı belirtildi. Bu durumda araştırmacılar insanlarda ve hayvanlarda aşırı kilolara şimdiye kadar tesbit edilemeyen bir virüs hastalığının sebep olabileceğini tahmin ediyorlar.

Araştırmacılar yaptıkları çalışmalarda birçok araştırma merkeziyle iletişim kurarak bilgi topladılar. Hayvan yemi üreticilerinden bilgi alarak, 24 ayrı memeli türünü incelediler. Toplam 20 bin hayvandan oluşan farklı memeli türlerinden toplanan bilgiler, 24 türde aşırı kilo artışı görüldüğünü ortaya koydu.

Hayvanlarda da aşırı şişmanlığa neden olan faktörlerin çevredeki değişik zararlı maddeler olabileceğini belirten araştırmacılar çevredeki hormonların insan ve hayvanlardaki normal hormon düzenini bozduğunu kaydetti. ‘Adenovirüs 36’ isimli mikrobun yolaçtığı hastalık nedeniyle aşırı şişmanlığın görüldüğü zaten önceden tesbit edilmişti. Ancak ışık kirliliği, giderek artan stress ya da iklim değişikliklerinin de aşırı kilo artışına neden olabileceği bildirildi.

Dünya Bülteni

Gösterim: 1705