Gratis Joomla Template by FatCow Review

Nükleer Enerji Daha Ucuz mu?

İndigo Dergisi’ndeki yazılarımızda daha önce enerji konusunu sıklıkla gündeme getirmiş, konuşmuştuk. Bugün konumuz biraz daha spesifik; nükleer enerji.     
Teknolojik gelişimin hızı katlanarak ilerliyor; büyüyor.

Onu da bir organizmaya benzetirsek; ne kadar irileşirse, orantılı olarak da enerji ihtiyacı o kadar artacaktır. Enerji kaynaklarına sahip olmak, yakınlarında bulunmak bir ülkenin diğerine olan avantajlarıdır.

Devamını oku...

Bu fotoraflar elektrikle çekilmiş

Fotoğrafçı Robert Buelteman, 80,000 vat elektrik vererek bitkilerin inanılmaz fotoğraflarını çekiyor ama bunu yaparken fotoğraf makinası kullanmıyor.

Tam on yıldır çalışmalarını sürdüren Buelteman, haftada 60 saat çalıştı bu çekimleri elde edebilmek için ve bu süre boyunca 80 adet özel teknikli inanılmaz fotoğraflar elde etti.

80 fotoğraf, 10 yıl için kulağa çok az geliyor ama kullandığı tekniği öğrenince, bu rakamın bile fazla olduğunu düşünenler çıkıyor.

Devamını oku...

En değerli markalar belli oldu..

 En değerli markalar belli olduDünyanın en değerli markası internette arama motoru Google oldu. Onu Mıcrosoft ve WalMart izledi.

Dünyanın en değerli markası internette arama motoru Google oldu. Marka değerlendirme alanında faaliyet gösteren bağımsız kuruluş Brand Finance'ın "The BrandFinance® Global 500" listesine göre, Google yine ABD'den Mıcrosoft ve WalMart izliyor.

Google, geçen yıl 2'inci sıradayken bu yıl ilk sıraya, dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft ise 5'inci sıradayken 2'inci sıraya yükseldi. ABD'li perakende devi Walmart ise geçen yıl birinci sıradayken bu yıl üçüncülüğe düştü.

Devamını oku...

Airbrush Kullanımının Temelleri

İstikrarlı bir şekilde yüksek kalitede ölçekli model yapmanın tek yolu airbrush kullanmaktır. Ancak satın alacağınız airbrusha karar vermek biraz zaman alır. Bununla birlikte kullanımını öğrenmek de zaman alıcı gibi görünebilir. Basit görüntüsüne rağmen, bir airbrush kullanmaya başladığınız andan itibaren ilk birkaç denemede sizi çıldırtıp şevkinizi kırabilir. Sakın vazgeçmeyin!

Devamını oku...

Sürme

İnsana verilen en büyük nimetlerden birisi olan gözlerimizdir. Gözlere geceleyin sürülen sürme çoğu bayanın makyaj malzemesi kullandığı ama faydalarından bihaber olduğu bir üründür. Sürme “İsmid Taşı” adı verilen bir taşın öğütülmesi ile elde edilir.

Yapısındaki kimyevi maddeler sürmenin şifa kaynağı olmasının temel sebebidir. Sürmeyi 1400 yıl önce Peygamberimizin de kullanması ve “İsmidle sürmelenmeye devam edin, çünkü o, kirpikleri uzatır, göz çapaklarını giderir ve gözü kuvvetlendirir” hadisinin de asırlar önceden söylenmesi ibret vericidir.

Devamını oku...

“Hükm-i Karakuşî” ne demektir?

Tarih, bazılarının söylediği gibi, geçmiş, gitmiş; olmuş, bitmiş “masallar yığını” değildir...
Tarih genlerimizde ve hücrelerimizde yaşayan formatların tümüdür...

Şarkılarımızda kokusu, ağıtlarımızda acısı vardır: “Ora yemendir/ gülü çemendir/ giden gelmiyor/ acep nedendir” derken, yaşanmış bir acıdan değil, hâlâ yaşayan acıdan söz ederiz.

Tarih boyunca oluşmuş fıkralarda kendi neşemizi buluruz...
Atasözlerimizde, deyimlerimizde iç dünyamızı yansıtırız..
Kısacası tarih, bir şekilde hayatiyetini sürdürür ve en olmadık zamanda kendini dışa vurur...
Tarihi ıskalamak ise, bir anlamda hayatı ıskalamaktır...

Devamını oku...