Gratis Joomla Template by FatCow Review

Meraktan kim ölmüş-1

Image

Çok korktuğumuz zaman, neden çene kemiğimiz zangırdayıp dişlerimiz trampet çalar ve dizlerimizin bağı çözülür?

Korktuğumuz zaman, bedenimiz oto refleks yoluyla kendini olası bir tehlikeye karşı korumak için hazırlığa geçer. Bu hazırlığı yaparken, bazı adaleleri kasarak bedenimizi, düşmanına karşı saldırıya geçmek üzere hazırlar, veya saldırı yerine kaçmak gerekiyorsa, o zaman da bu gereksinimi yerine getirecek olan başka adaleleri kasar.

Üzerinde dişlerimizin dizili olduğu çenemiz, bir zamanlar kendimizi korumamız için kullandığımız en önemli silahımız idi. Her ne kadar artık, çenemizi korunmak için pek kullanmıyorsak da, günümüzde de, bir tehlikeye karşı koymak gerektiğinde, otomatik olarak çene adalelerimiz kasılır ve çenemiz titrer. Bu da, dişlerimize trampet çaldırır. Eğer kaçmamız gerekiyorsa, bacaklarımızın adaleleri kasılır, bacaklarımız titremeye başlar. Bu da dizlerimizin bağının çözülmesine neden olur.

 

Yumurta kabuğunun neden bazısı beyaz, bazısı da kahverengi tonlarındadır?

 

Yumurta kabukları, süt beyazdan kahverenginin muhtelif tonlarına kadar, değişik renklerde olurlar. Yumurta kabuğundaki renk farklılığı, tamamen genetik bir olgu olup kabuğa renk veren boya maddesine ve onu yumurtlayan tavuğun cinsine bağlıdır. Beyaz ve nisbeten narin yapılı Leghorn cinsi tavukların yumurtalarının kabuk rengi beyazdır. Rhode Island, New Hamshire ve Plymouth cinsi tavukların yumurtaları ise, kahverenginin muhtelif tonlarında olurlar.

 Hangi tavuğun ne renk yumurta yumurtlayacağını öğrenmek için tavuğun kulak memesini tetkik etmek yeterlidir. Eğer tavuğun kulak memesi beyazsa, yumurtası da beyaz olacaktır. Eğer kırmızı ise, yumurtası da daha koyu renkli olacaktır. Ancak bilinmelidir ki, beyaz veya başka bir renkte olsun, yumurtalar besi bakımından eş değerdedir.

Yumurta sarısının renginin açık veya koyu sarı olması, tavuğa yedirilen yemin cinsi ile ilgilidir. "Xanthophylls" denen sarı ve portakal renginde boya maddesi içeren yemle beslenen (sarı mısır ve alfaalfa karışımı yem) tavuğun yumurta sarısının rengi, yemin karışım oranına göre açık veya koyu sarı olur.

Buğday ve arpa karışımı yemle beslenen tavukların yumurtalarındaki sarının rengi ise, nisbeten açık olur. Eğer tavuk beyaz mısırla beslenirse, yumurta sarısının rengi adeta beyaz olur. Kabuğunun rengi gibi sarının rengi de, yumurtanın besi değerini etkilemez. Buna rağmen yumurta sevenler, sadece psikolojik nedenlerle, yiyecekleri yumurta sarısının koyu olmasını tercih ederler.Yumurta üreticileri, sarısı beyaz olan yumurtayı, imalatında yumurta sarısı kullanan kozmetik sanayinin ihtiyacını karşılamak için üretirler.

Gösterim: 3091