Gratis Joomla Template by FatCow Review

Sürme

İnsana verilen en büyük nimetlerden birisi olan gözlerimizdir. Gözlere geceleyin sürülen sürme çoğu bayanın makyaj malzemesi kullandığı ama faydalarından bihaber olduğu bir üründür. Sürme “İsmid Taşı” adı verilen bir taşın öğütülmesi ile elde edilir.

Yapısındaki kimyevi maddeler sürmenin şifa kaynağı olmasının temel sebebidir. Sürmeyi 1400 yıl önce Peygamberimizin de kullanması ve “İsmidle sürmelenmeye devam edin, çünkü o, kirpikleri uzatır, göz çapaklarını giderir ve gözü kuvvetlendirir” hadisinin de asırlar önceden söylenmesi ibret vericidir.

Makalemizde, vücut üzerindeki tesirleri ancak anlaşılabilmiş olan sürmenin yapısı ve sağlığımıza olan faydaları hakkında geniş bir araştırma yazısı okuyacaksınız.

BİLEŞİMİ

Sürmenin bileşiminde en çok bulunan maddeler antimon, sülfür(kükürt) ve çinkodur. Bu maddelerin tek tek kullanılması faydalı olmayıp üçünün beraber kullanılması söz konusudur. Bu bileşim de sürmede bir arada toplanmıştır. Şunu belirtelim ki göze faydalı olan sürme kalem şekline olan değil, toz halinde olan sürmedir. Kalem şeklinde olan sürmenin bileşiminde bu maddeler bulunmayabilir. Alacağınız sürmenin orijinal olmasına yani “İsmid Taşı” sürmesi olmasına dikkat edin.

FAYDALARI

Gözü kuvvetlendirir,
Göz hijyeninde kullanılır ve mikrobik hastalıklara karşı gözü korur.
Sürmedeki antimon bakteriler üzerine etkilidir.

Göz çapaklarını önler.
Çinko tıpkı fotoğraf makinelerinin içindeki siyah boya gibi görev yapar ve gelen ışığın yansımasını önler. Bu sayede görmeyi keskinleştir.

A vitaminin sentezi için gerekli olan alkol dehidrogenaz enziminin yapısında Zn (çinko) bulunmaktadır. Sonuçta çinko, A vitamini sentezini sağlayan enzimler yoluyla görme keskinliğinde artışa sebep olur.

Görme pigmentlerinin yapımı için A vitaminine ihtiyaç vardır. Çinko, A vitaminini canlandıracak fotosensitif pigmentin oluşmasını sağlar.
Kirpiklerin uzamasını sağlar.

Gözde yağ ihtiva eden salgının veya musin denilen salgının yapmış olduğu allerjik konjuktivit, seboreik egzama, fronkülit, follikülit gibi müzmin hastalıkları önlemede kullanılan en iyi bileşiklerden birisi sürmedir.

Kıl kökü hücrelerinde biriken çinko, RNA ve DNA sentezini artırır, saçların parlak, sağlıklı ve gür olmasını sağlar.

Akdeniz anemisi olanlarda, spor yapanlarda, aşırı terlemesi olanlarda, PİKA (toprak yeme) da, Kanlarında çinko eksikliği olan hastaların saçlarındaki çinko miktarının da düşük olduğunu gözlenmiştir.

Çinko, göz dışında beyin fonksiyonları, kan dolaşımı, solunum ve bağışıklık sistemlerini de olumlu yönde etkiler.

Çinko hücrelerin yenilenmesini sağlar. Cildi güzelleştirir. Tırnakları sertleştirir, büyüme hormonu metabolizmasında rol oynar. Ergenliğin gelişmesi ve cinsiyet hormonlarının faaliyeti de çinkoya bağlıdır.

Sürmenin kullanımı çok yaygın olmasa bile yukarıda sayılan bilgiler ışığında tıbben ne kadar faydalı olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Vücudumuzun dışarıya açılan pencerelerini korumak artık sizin ellerinizde. Şifalı olması temennisi ile..

sağlıksız.net

Gösterim: 2882