Gratis Joomla Template by FatCow Review

Bu fotoraflar elektrikle çekilmiş

Fotoğrafçı Robert Buelteman, 80,000 vat elektrik vererek bitkilerin inanılmaz fotoğraflarını çekiyor ama bunu yaparken fotoğraf makinası kullanmıyor.

Tam on yıldır çalışmalarını sürdüren Buelteman, haftada 60 saat çalıştı bu çekimleri elde edebilmek için ve bu süre boyunca 80 adet özel teknikli inanılmaz fotoğraflar elde etti.

80 fotoğraf, 10 yıl için kulağa çok az geliyor ama kullandığı tekniği öğrenince, bu rakamın bile fazla olduğunu düşünenler çıkıyor.

Robert Buelteman, önce topladığı bitki örneklerini şeffaf olana kadar inceltiyor. Sonra ince bir fotoğraf filmiyle metal levhaların arasına yerleştirilen bitki 80.000 volt elektriğe maruz kalıyor.

Bir levhadan diğerine atlayan elektronlar, bitkinin etrafındaki gazı yoğunlaştırarak, fotoğraf filminin üzerinde haleler oluşmasını sağlıyor. Daha sonra Buelteman filmi, fiber-optik bir kablodan gelen beyaz ışıkla boyuyor.

Tamamen karanlık bir odada gerçekleştiren bu işlemlerle alınan görüntüler, ışığı kıran ve değiştiren bir lens kullanılmadığı için, normal fotoğraflardan çok daha doğal renklere sahip oluyor.

California'da yaşayan Buelteman, 'bu imgeleri elde edebilmek için önünde bir meyve tabağı duran bir ressam gibi' düşündüğünü söylüyor. Yaptığı şeyin boya ve fırçaları değil de, metal levhalar ve fiber-optik kablolar yardımıyla meydana geldiğini belirtiyor.

Robert Buelteman, kulladığı tekniği, hayata ve sanata bakış açısını ABD'de yayınlanan kitabı 'Signs of Life'da (Yaşamın İşaretleri) ayrıntılı olarak anlatıyor.


Gösterim: 2310