Gratis Joomla Template by FatCow Review

Hazır Cevaplar-2

Kategori: Diyaloglar

sorularpf3İNSAN 

Eski Çin'de bilmece meraklısı bir seyyah, diyar diyar dolaşıp karşılaştığı bilgelere sorular sorarak hayatın özünü ve gerçeklerini kavramaya çalışmaktadır. Bir gün yüksek tepelerde oturan bir bilgeden bahsedildiğini duyar. Derhal yola çıkar, bilgeden izin alarak iki soru soracağını söyler. Seyyah: “Dünyada başarılması en zor olan şey nedir?” diye sorar.

Bilge der ki: “İnsan olmayı başarmaktır.” Seyyah ikinci soruyu sorar: “Dünyada en çok ve az bulunan iki şey nedir?” Bilge gene der ki: “İnsanoğlu çok, insan azdır...” 

 ÖYLE KALMAK 

Makedonya Kralı Büyük İskender yoksul düşmüş Phokion'a para yollamıştı. Phokion parayı getirene sordu: “Büyük İskender niçin gönderdi bunu bana?” “Çünkü İskender seni doğru, namuslu bir insan biliyor.” “Öyleyse izin versin de yine öyle kalayım.” Phokion böyle dedi ve parayı gönderdi.  

GÖRMEME NİMETİ

Hilâl-i Râî'nin, Kör Þair Beşşar diye tanınan bir dostu vardı. Hilâl ona arasıra ağırca şakalar yapardı. Hilâl-i Râî bir gün Beşşar’a sordu: “Cenab-ı Hak bir kimseyi görmekten mahrum ederse, onun yerine başka bir nimet verirmiş. Seninki nedir?” Beşşar biraz kızarak cevap verdi: “Senin gibilerin yüzünü görmemek...”  

PALTO 

Ressam İbrahim Çallı, bir kış günü terziden yeni paltosunu aldı. Ve o gün kendisine yeni bir palto alan bir arkadaşı ile karşılaştı. “Bak Çallı,” dedi arkadaşı. “Benim paltom seninkinden daha güzel.” Çallı, “Nesi güzel?” deyip dudak büktü. Arkadaşı paltosunun içini gösterdi: “Bak,” dedi, “benimkinin içinde kürk var.” Ünlü ressam yarı alaylı cevap verdi: “Benimkinin içinde de Çallı var.”  

EÞSİZ ESER 

18. yüzyılın meşhur Fransız şairlerinden A. Piron’a, yazar geçinen birisi bir gün şöyle demiş: “Hiç kimsenin cesaret edemediği, etmeyeceği bir konuda eşsiz bir eser yazmak istiyorum, ne dersiniz?” Piron da ona şu tavsiyede bulunmuş: 

“Öyle ise kendinize bir methiye (övgü) yazın!..”

Gösterim: 1425