Gratis Joomla Template by FatCow Review

Bakanlık uyarılı zararlı tıbbi bitkiler

Kategori: Şifalı Bitkiler

Bakanlık daha önce yayınladığı zararlı tıbbi bitki listesine yenilerini ekledi.

Vatandaşların bilinçlenmesi ve gelişigüzel bitki kullanımının azaltılması için yayınlanan yeni listede şunlar yer aldı:

Devamını oku...

Vücut şişkinliğinden kurtulun

Kategori: Şifalı Bitkiler

Tatile çıkacaksınız. Ama kendinizi şiş hissediyorsunuz,

4-5 gün kaldı, düğüne davetlisiniz. En gözde elbiseniz biraz dar gibi...

Acil bir şeyler yapmanız gerekli. Ne mi yapacaksınız?

İşte size zorlanmadan uygulayabileceğiniz, kendi geliştirdiğim kürlerden örnekler...

Devamını oku...

Zerdeçal, beyin hücrelerini yeniliyor

Kategori: Şifalı Bitkiler

Kanserden karaciğer hastalıklarına kadar birçok rahatsızlığa karşı etkili olduğu düşünülen zerdeçalın, inme geçiren hastalara da umut oldu.

Amerikalı bilim adamları, kanserden karaciğer hastalıklarına kadar birçok rahatsızlığa karşı etkili olduğu düşünülen zerdeçalın, diğer adıyla Hint safranının inme geçiren hastalara da umut olabileceğini ortaya koydu.

İtalyan La Stampa gazetesinde çıkan habere göre, Los Angeles'taki Cedars-Sinai Tıp Merkezinde görev yapan bir grup bilim adamı,

Devamını oku...

Kekik otu

Kategori: Şifalı Bitkiler

KEKİK OTU
(Thymi herba)

Kekik otu Alman resmi gazetesinde 5.12.1984 tarihinde (Heftnummer:228, ATC-Code:R07AX) yayınlanarak modern bitkisel ilaç olarak yürürlüğe girmiştir. Kekik otu ESCOP ve WHO monografilerinde de yer almaktadır.

Devamını oku...

Papatya çiçeği

Kategori: Şifalı Bitkiler

PAPATYA ÇİÇEĞİ
( Matricariae flos )

Papatya çiçeği Alman resmi gazetesinde 5.12.1984 tarihinde (Heftnummer:228, ATC-Code:A16AY) yayınlanarak modern bitkisel ilaç olarak yürürlüğe girmiştir. Papatya çiçeği ESCOP ve WHO monografilerinde de yer almaktadır.

Devamını oku...

Doğal ürünler ve şifalı bitkiler

Kategori: Şifalı Bitkiler

İlaç firmaları yeni bir ilaç için onay alıp piyasaya sürebilmek için yıllar süren hayvan deneylerini ve çok merkezli klinik çalışmaları tamamlamak ve yüz milyonlarca dolarlık harcamayı gözden çıkarmak zorundadır. Üstelik ilaç çıktıktan sonra da imalat, pazarlama ve dağıtımın sürekli kalite kontrolü gerekir...

Ancak bitkisel ürünlerde bu durum farklı gelişmektedir. İsveç Uppsala Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tom Saldeen sağlık ürünleri satan dükkanlarda balık yağı kapsüllerinin antioksidan etkilerini araştırdığında, ürünler arasında 200 kata kadar farklılık saptamıştır.

Bu şu anlama gelir: Faydalı olduğunu düşündüğünüz pek çok ürün aslında oksitleyici etkileriyle bilakis damar duvarlarını tahrip edebilmektedir. Dolayısıyla güvenilir ürünlerin seçimi önem taşımaktadır...

Devamını oku...

Zerdeçal nedir?

Kategori: Şifalı Bitkiler

Zerdeçal (zerdeçöp , zerdeçal , safran kökü, sarıboya, zerdeçav,  hint safranı, CURCUMA LONGA L., Zingiberaceae)  polifenolik bir bileşiktir(4).
 
Zerdeçal sarı çiçekli, büyük yapraklı ve  rizomlu çok yıllk otsu bir bitkidir. Başta Pakistan, Hindistan, Çin ve Bangladeş olmak üzere Asya’nın tropik bölgelerde yetişir. Bitkinin toprak altındaki ana rizomları yumurta veya armut seklindedir. Yan rizomları ise parmak şeklindedir. Rizomların üst yüzü sarımsı, iç yüzü ise sarı renklidir. Acımsı bir tadı vardır.
 
Piyasada parmak şeklinde (rizom) ve toz şeklinde bulunur. İçinde onlarca madde bulunur. Fakat aktif maddesi kurkumindir. Zerdeçal tozunun yaklaşık 1:30- 1:100 kadarı curcumindir. 1 silme tatlı kaşığı zerdeçal 3 gramdır; ortalama 30-90 mg curcumin içerir. 

Devamını oku...