Gratis Joomla Template by FatCow Review

Ayçekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor..

Araştırmalara göre ayçekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor. Kanseri önleyen selenyum zengini ayçekirdeği bakın nelere iyi geliyor!

Ayçekirdeği doğal bir antioksidan olan E vitaminini yüksek dozda içermekte. E vitamini vücut sistemini, kalp hastalıkları, hücresel zararlar ve başka sorunlara neden olabilen serbest radikallerden kurtarmak üzere çalışıyor.Ayçekirdeğinde aynı zamanda yüksek miktarda Selenyum bulunuyor. Selenyum DNA onarımının iyileşmesi, incinen hücre sentezi ve kanser hücresi gelişiminin önlenmesiyle bağlantı.National Sunflower Association verilerine göre ayçekirdeği, her ikisi de beden için son derece yararlı olan magnezyum ve folik asit içeriyor. Magnezyum kişinin kan basıncını düşürme ve astım krizlerini önleme işlevi görüyor. Folat ya da folik asitse, kişinin kalp sağlığını iyileştirmek ve kalp sorunları ve hastalıkları gelişimi riskini düşürmek açısından yararlı. Ay çiçeğinin faydaları

Yapılan birçok araştırmanın sonucunda, ay çekirdeğinde iyi yağların, antioksidanların ve minerallerin bulunduğunu belirten ve tüketilmesini tavsiye eden Uzman Diyetisyen Nesrin Artan bakın neler anlatıyor.Ay çekirdeği, soğan, sarımsak ve brokoli ile birlikte kalp hastalıkları ve kanser gibi kronik hastalıklarla savaşır.Çok sayıda vitamin ve mineral içerdiğinden bedeninin işlevlerini optimal bir şekilde sürdürmesine yardımcı olur.National Sunflower Association’a göre, yirmi sekiz gram ay çekirdeğinin E vitamini için önerilen günlük besin alım miktarının yüzde 76’sını karşıladığı ortaya çıktı.Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne (UMMC) göre, daha çok E Vitamini alan kişilerde kalp hastalığı riskinin, almayanlara göre daha düşük olduğu tespit edildi.Ay çekirdeği, göz sağlığını koruyarak, görme kaybına yol açan maküler dejenerasyona karşı korunma sağlama işlevi de sağlarSelenyum, hücreleri korumaya yardımcı olan bir antioksidan olan E Vitamini ile birlikte işlev gören bir mineral.National Sunflower Association, yirmi sekiz gram ay çekirdeğinin erkekler için önerilen günlük selenyum alım miktarının yüzde 24’ünü, kadınlar için önerileninse yüzde 31’ini sağladığını belirtiyor.Ay çekirdeği, HDL’nin yani iyi tür kolesterolün yükselmesine yardımcı olurken, sağlıksız kolesterol olan LDL’yi düşürdüğü için, iyi yağlar olarak adlandırılan tekli-doymamış ve çoklu-doymamış yağlar içeriyor.Ay çekirdeğindeki yağın yaklaşık yüzde 90’ı doymamış ya da sağlıklı yağlardan oluşuyor.Ay çekirdeği aynı zamanda, bedende kas ve doku gelişimine ve korunmasına yardımcı olan protein de içeriyor.Ay çekirdeği önemli miktarda bakır, çinko, demir ve lif içerir. Bu mineraller kırmızı kan hücrelerine ve tüm bedene oksijen taşınmasına, enerji üretilmesine, bağışıklık sisteminin korunmasına, kan şekerinin ve kan kolesterolünün dengede tutulmasına ve kabızlığın önlenmesine yardım eder.

 

Gösterim: 1471