Gratis Joomla Template by FatCow Review

Uygun olmayan yemek isimleri

Yemeklerimizi seviyoruz. Irkçılık olarak anlaşılmasın elbet ama elin çekik gözlüsü gibi kurbağa bacağı yemediğimiz için daha da seviyoruz. Türk mutfağı candır. Buraya kadar her şey güzel. Ancak, sanırsak, galiba biz bu yemeklere isim bulma konusunda çok iyi değiliz. Yani bize öyle geliyor en azından. Yanii.. 

 

ABİ ‘ÇÜKÜNDÜR’ DİYE YEMEK İSMİ Mİ OLUR YA?

 

Not: Terbiyesiz kelimesini acı bir kelime oyununa kaybettik, hükümsüzdür.

 

Sütlü Nuriye

 

sutlu-nuriye
Bildiğimiz baklavaya tatlı şurubuyla birlikte süt dökülmek suretiyle yapılan bu tatlıya kim neden sütlü nuriye dedi bilmiyoruz ama bu şuursuzluğu kimse unutmaz. Nice Nuriye insan içinde baklava yiyemedi senin yüzünden.

 

Hanım Göbeği

 

hanım-gobegi-tatli
İsim babasına kafamda deli sorular konseptiyle birkaç soru soralım: Abi göbek dediğin evrensel bir şey değil midir? Biz mi yanlış biliyoruz? Göbek tatlısı demek çok mu zor?

 

Kuskus

 

kuskus-yemek-tarifi
Sen yemeğin adına kuskus de. O yemek de ister istemez adının esinlendiği şeye benzesin. Sonra gel de bu yemeği ye. Eski bir yemek olmasa kesin sivri zekalı bir diyetisyenin altından çıkmış bu isim diyeceğiz ama yemek eski işte.

 

Dilber Dudağı

 

dilber-dudagi
Bu kez bir şey demiyoruz isim babasına. Benzetecek o çünkü. Tutulmuş bir kere benzetmese ölecek hastalığına.

 

Vezir Parmağı

 

vezir-parmagi
Vezirdeki lükse bakar mısınız? Dünyadaki tüm parmaklar aşağı yukarı aynı ama konu tatlı olunca, parmak vezirin ki oluyor. Ayrımcılık yapıyorsunuz.

 

Kerhane Tatlısı

 

kerhane-tatlisi
Girişimci bir arkadaş bu tatlıyı malum yerde satmaya başladı diye tatlının ismini böyle koymak tam anlamıyla ihmalkarlıktır. Ayıptır. Yakışık almamıştır.

 

Kadınbudu Köfte

 

kadinbudu-kofte
Dünyadaki tüm kadınlar aynı mıdır sayın okuyucu? Hayır, değildir. O zaman bir köfteyi kadın buduna benzetmek en hafif ifadeyle propagandadır. İsim babasının tanıdığı kadınların şekli şemali biraz değişik olabilir. Genellemek hiç hoş değil. Ayrıca kadının budu mu olurmuş? O ne öyle?

 

Tavuk Göğsü

 

tavuk-gogsu-terbiyesiz-yemekler
Alın işte bir tane daha. Tavuğun göğsü mü olur? Hadi fantastik bir kafa yapın var olur dedin de gidip bu isim tatlıya mı konur?

 

Not: Et olan tavuk göğsü de olmaz. Tavuğun göğsü olmaz. Olmamalı.

 

Genç Kız Rüyası

 

genc-kiz-ruyasi-tatli
Tövbeler olsun.

 

Babagannuş

 

babagannus-yemek-terbiyesiz
Muhtemelen Nijerya’nın bir yerlerinde sol bek oynayan bir futbolcunun ismini patlıcanlı bir yemeğe vermek, kafa karışıklığının ayyuka çıkmış halidir. Hayır fonetiği falan düzgün olsa anlayacağız. Masum bir isim olduğunu düşünenlere; sokaktan geçen birine ‘babagannuş’ diye seslenmeleri, üzülerek önerimizdir.

 

Keşkül

 

keskul-tatli-yemek
Aslında keşkül masumiyetini olabildiğine koruyan naif bir tatlımızdı. Ne zaman Cem Yılmaz ‘Keşkül titretmesi’ diye bir benzetme yaptı işte o gün bir daha eskisi gibi olamadı. Özellikle kadınlarımız bu tatlıyı isteyemez oldular. Keşkül almak isteyen nice vatandaşımız kadayıf alıp evine geri döndü. Yakında bu tatlıyı erotik shop’lar gibi apartmanların ikinci katında satmaya başlarlarsa şaşırmayalım.

 

Oturtma

 

oturtma-yemek
Peki.

 

Köpoğlu

 

kopoglu-yemek
Çoğunlukla rakının yanında verilen mezegillerden bir yemeğe köpoğlu ismini veren biri, net ülke bölünsün istiyordur. Abi zaten kafalar alkollü; dertler derya olmuş, sen müşteriyle garson kavga etsin istiyorsun. “Meze olarak ne vereyim abime? – Köpoğlu ver köpoğlu”

 

Mıhlama / Muhlama

 

DIGITAL CAMERA
Orijinal adı muhlama olan ancak mıhlama olarak da bilinen nev-i şahsına münhasır bölgemiz Karadeniz’in yemeği olduğu için çok fazla ses çıkaramıyoruz. Bazı bölgelerde ‘kuymak’ deniyor ki o konuya hiç girmiyoruz.

 

Kısır

 

kisir-terbiyesiz-yemek
Altın günlerin vazgeçilmez ögesi olduğundan, hanımlar kendi aralarında eğleniyor diye şimdilik ülke olarak sesimiz pek çıkmadı. Ancak tıbbi nedenlerle çocuk sahibi olamama durumunu bir yemek ismine vermek aşırı yüklenmektir. Kral çıplakçılıktır.

 

Analı Kızlı

 

anali-kizli-<br />
corba
Fazla açıklama yapmaya gerek yok. 6 ay hapis ya da 3 hafta hastane yatışı garantili acı bir küfürdür.

 

Yengen

 

yengen-tost
Şimdi demek istemiyoruz ama içinde sucuk, kaşar, teşbihe uygun bilumum ürünün bulunduğu bir tost yiyeceğine ‘yengen’ demek ne denli doğru bir davranış. Bunu duyan demez mi “Abi ne oldu yengeme?” Başka bir isim bulabilirdiniz. Yaratıcılık bu değil.

 

Kol Böreği

 

kol-boregi-yemek
Listenin tamamında azıcık eyvallah diyeceğimiz bir başka isim varsa o da kol böreğidir. Benzetmek zorunda değiliz elbet ama kola benzetmesek yılan diyeceğiz o da bambaşka yerlere gidecek. Şimdilik sesimizi çıkarmayalım buna.

 

Topalak

 

etli-topalak
Başlığı test edelim:

 

+ Topalak
-Sensin o

 

Haklıyız galiba.

 

Kaçamak

 

kacamak-yemegi
Kafası ülke gündeminden daha karışık olan ‘kaçamak’ yemeği de beterin beteri var diyerek sesimizi pek çıkarmadıklarımız arasında yerini alıyor. Zira ‘kuskus’ gibi bir örnek varken başka çare görünmüyor.

 

Şıllık Tatlısı

 

sillik-tatlisi
Nice aşkların, köklü evliliklerin sonunu getirir bu tatlı. Düşünsenize akşam yemeğinde iş yerinden arkadaşları falan çağırıyorsunuz. Tatlı niyetine bu adını bir daha anmak istemediğimiz tatlı var. Allah düşmanımızın başına vermesin.

 

İbretlik ama gerçek bonusu: Çükündür

 

cukundur-yemegi
Hayattan ders almanın hiç de kolay bir hadise olmadığının acı kanıtı. Hadi şeker pancarına ‘çükündür’ dediniz, ondan yapılan yemeğe ve salataya aynı ismi vermek niye? Art niyetli misiniz? Kelime esprisi kurbanı mısınız? Susuyoruz.

Gösterim: 3493