Gratis Joomla Template by FatCow Review

İsrailin 74 yıllık ömrü mü kaldı?

Kategori: Tarihi Bilgiler

http://www.analizmerkezi.com/d/news/15221.jpg1948 yılında kurulan İsrail’in ömrünün İbrani takvimiyle 76, miladi takvimle ise 74 yıl olduğu ifade ediliyor. Bu keşif Tevrat’a da dayandırılıyor veya isnat ediliyor. Bilindiği gibi, İbrani takvimi de şemsi değil kameridir. Kameri olan İsrail takvimi şemsi takvim karşısında üç yılda bir ay ileri atmaktadır. Bunu şu şekilde izah etmek mümkündür: İsrail takvimine göre 3 yıl 36 ay olup bu süre şemsi takvimde 35 aya düşmektedir.

Devamını oku...

Fransız yazardan ilginç tesbitler

Kategori: Tarihi Bilgiler
http://www.enfal.de/os-arma.gifFransız yazar Claude Ferrere’den tarihle ilgili hayret verici ifadeler:
“Size tuhaf birşey söyleyeceğim: Günümüzün cumhuriyetçi Türkleri, kendilerini Bayezid’in torunları değilde Timurun torunları sayıyorlar.
Cumhuriyet donanmasında bir zırhlı var. Almanların eski ‘Goben’ zırhlısı… Bu geminin adını değiştirmek ve milli bir isim vermek gerekti.Çok haklı olarak ‘YAVUZ SELİM’ adı teklif edildi.Ama çankaya hükümeti buna razı olmadı. Kısaca ‘YAVUZ’ denmesini uygun buldu.

Devamını oku...

Ömer Muhtarın son sözleri

Kategori: Tarihi Bilgiler

Yaradan; onu, istila kuvvetlerinin çizmeleri altında bir vatanın insanlarına dünyevi kazançlar ile değişilmeyecek bir “şeyi” göstermek için gönderdi ve sömürgecilere karşı dâhilik ve iman ile savaşarak tüm dünyaya vatan bilinci ve iman gücü dersi verdirdi.

- 19. yüzyılda Kuzey Afrika’da teşekkül eden Senusi hareketi, içindeki dinamizm sayesinde sömürgecilere karşı Afrika Müslümanlarının nefesini her an diri tutmuştu. Ve o, bu hareketin erleri birer birer kaçarken dimdik ayakta durmayı başarmış, İslami diriliş tarihinin mücadele ve mücahede kanatlarının her ikisinde bitimsiz azmi göstermiştir. Libya’daki direnişini öncüsü ve sembolü olmuştur.

Devamını oku...

Ayasofya bir Osmanlı mâbedidir

Kategori: Tarihi Bilgiler

1453’te İstanbul’u fetheden Osmanlılar, şehri ve Ayasofya’yı harabe halde bulmuşlardı.
Muhteşem mozaiklerinin çoğu yağmalanmış, altın, gümüş gibi değerli madenler, bir zamanlar Bizans’ı kurtarmak için İstanbul’a gelen Haçlılar tarafından bölüşülmüştü. Kubbesinin tepesindeki altın haç bile çalınmıştı.

Müverrih Tursun Bey, görgü şahidi olarak, fethin Ayasofya’sını şöyle anlatıyor:

“Onun rahnesine (bozulan yerlerine) taş koyacak bir mimar kalmamış, mamur olarak sadece bir kubbesi kalmıştı. Padişah-ı Cihan bu binayı harab ve yebab (yıkık) görünce, ahır harap olmasun deyü tamirini ve bakımını emretti.”

Devamını oku...

21. Asırda Osmanlı olmak

Kategori: Tarihi Bilgiler

Osmanlı adasının önce zihinlerimizdeki zincirlerinden kurtarılması gerek. Kabul edelim ki, bize sığmayan, fazla gelen, ateşteki tencere gibi kenarından taşan bir tarafı var bu adanın. Çapını 777 bin kilometrekare içerisinden algılamaya çalışmak, cüssesini Anadolu platosuna sıkıştırarak anlatmaya kalkmak, sırtına modern şablonlar giydirmek, efsanedeki zalim Prokrust gibi o görkemli tabloyu kırpıp fakir dolaplarımıza tıkmak anlamına gelir. Prokrust da, tıpkı bizim gibi, standart ebatlardaki yatağına, uzun gelenlerin bacaklarını kırarak, kısa gelenlerin de gövdelerini de uzatarak yatırmıyor muydu?

Devamını oku...

Selimiye Camii, UNESCO listesine giriyor

Kategori: Tarihi Bilgiler

Selimiye Camii, UNESCO listesine giriyor
Edirne'de 2. Selim'in 1568 yılında Mimar Sinan'a yaptırdığı Selimiye Camii, UNESCO Miras Listesi'ne giriyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Selimiye Camii'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmek üzere olduğu müjdesini verdi.

Selimiye Camii ile ilgili dosyanın üst komiteye olumlu bir raporla sunulduğunu belirten Bakan Günay, 19 Haziran'dan sonra Selimiye'nin kalıcı listede yer alacağını, bunun müjdeli bir haber olduğunu söyledi.

Devamını oku...