Gratis Joomla Template by FatCow Review

Selimiye Camii, UNESCO listesine giriyor

Kategori: Tarihi Bilgiler

Selimiye Camii, UNESCO listesine giriyor
Edirne'de 2. Selim'in 1568 yılında Mimar Sinan'a yaptırdığı Selimiye Camii, UNESCO Miras Listesi'ne giriyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Selimiye Camii'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmek üzere olduğu müjdesini verdi.

Selimiye Camii ile ilgili dosyanın üst komiteye olumlu bir raporla sunulduğunu belirten Bakan Günay, 19 Haziran'dan sonra Selimiye'nin kalıcı listede yer alacağını, bunun müjdeli bir haber olduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın İzmir'deki turizm yatırım ve planlama çal ışmalarına yönelik olarak Hilton Oteli'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Günay, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde Türkiye'nin 9 alanının yer aldığını hatırlattı.

Bakan Günay, 9 alan için 18 aday alanı olan Türkiye'nin önceki yıl 5 ilave ile 23'e, geçen hafta dört ilave ile de 27 aday alanı sayısına yükseldiğini, son katılanlar arasında Bergama'nın da bulunduğunu bildirdi.

Adaylık çalışmaları tamamlanan Selimiye, Alanya ve Efes arasından ilk ikisinin dosyasının UNESCO'ya gönderildiğini belirten Günay, şöyle konuştu:
"Uzun yıllardır 9 ile sınırlı olan UNESCO Dünya Mirası kalıcı listesindeki alan sayısı 10'a yükselecek. Çünkü Selimiye, olumlu bir raporla üst komiteye önerildi. İnşallah 19 Haziran'dan sonra, benim için seçim sonuçları kadar önemli, Selimiye dünya mirasında yer alacak. Doğrudan doğruya Türk-İslam geleneğinin bir ürünü olarak, listeye Divriği'den sonra Selimiye girmiş olacak. Bu bence çok güzel, müjdeli bir haber. Alanya ve Efes ile birlikte 2012'de bu alanları 12'ye çıkarmış olacağız."

Bakan Günay, UNESCO listesine bölgeler alınırken, bazı ülkelerin erken davranıp 15-20 alan yazdırdıklarını, ancak Türkiye'nin bu konuda geç kaldığını, gelinen noktada yeni alanların yazdırılmasının büyük uğraş gerektirdiğini söyledi.

Günay, Efes Antik Kenti için de geç kalındığını, ancak bu konudaki çalışmanın tamamlanmak üzere olduğunu bildirdi. Bakan Günay, Efes ve Bergama'nın da listeye dahil olacağın ı ümit ettiğini söyledi.

SELİMİYE CAMİİ

Edirne'de 2. Selim'in Mimar Sinan'a yaptırdığı camidir. Sinan'ın 90 (bazı kitaplarda 80 olarak geçer) yaşında yaptığı ve "en iyi eserim" dediği Selimiye Camii gerek Mimar Sinan'ın gerek Osmanlı mimarisinin en önemli yapıtlarından biridir.

Caminin kapısındaki kitabeye göre yapımına 1568 (Hicri: 976) yılında başlanmıştır. Caminin 27 Kasım 1574 Cuma günü açılması planlanmışsa da ancak II. Selim'in ölümünün ardından 14 Mart 1575'te ibadete açılmıştır

Mülkiyeti Sultan Selim Vakfında’dır[6]. Bugün şehrin merkezinde bulunan caminin yapıldığı alanda inşasına Süleyman Çelebi döneminde başlanan, sonradan Yıldırım Bayezid'in geliştirdiği Edirne'nin ilk sarayı (Saray-ı elik) ve Baltacı Muhafızları haremi bulunmaktaydı. Bu alandan “Sarıbayır” veya “Kavak Meydanı” diye bahsedilir.

Neden Edirne?

Sultan’ın caminin yapılacağı şehir olarak neden Edirne'yi seçtiği kesin olarak bilinmemektedir. Evliya Çelebi Seyahatname adlı eserinde padişahın rüyasında İslam peygamberi Hz. Muhammed'i gördüğünü ve onun kendisinden Kıbrıs'ın fethi anısına bir cami yaptırmasını istediğini yazmıştır. Ancak Kıbrıs'ın caminin yapımına başlanmasından üç yıl sonra 1571'de fethedildiği bilindiğinden bu iddianın doğruluk payı tartışma konusu olmuştur. Bu konudaki daha gerçekçi yorumlarda ise o dönemde İstanbul'da yeni bir büyük camiye ihtiyaç duyulmadığı, Edirne'nin Rumeli'deki Osmanlı egemenliğinin merkezi konumunda olduğu ve Selim'in gençlik yıllarından beri şehre ayrı sevgi beslediğine dikkat çekilir.

Kubbe: Bir tepe üzerinde bulunan Selimiye'de daha önceki hiçbir camide, ya da antik çağ mabedinde görülmemiş bir teknik kullanılmıştır. Daha önceki kubbeli yapılarda, asıl kubbe kademeli yarım kubbelerin üzerinde yükselmesine rağmen, Selimiye Camii 43,25 metre yüksekliğinde, 31,25 metre çapında, tek bir lebi ile örtülmüştür. Kubbe 8 sütuna dayanan bir kasnak üzerine oturtulmuştur. Kasnak, filayaklarına 6 metre genişliğinde kemerlerle bağlıdır. Sinan, bu şekilde örttüğü iç mekana verdiği genişlik ve ferahlıkla birlikte mekanın bir kerede kolayca anlaşılmasını sağlar. Kubbe aynı zamanda camiinin dış görünüşünün ana hatlarını da belirler.

Kubbesinin dış görünüşü: Minareler Caminin dört köşesinde bulunan her biri üç şerefeli 380 santimetre çapındaki minareler 70,89 metre yüksekliğindedir. Minarelerin alem dahil yükseklikleri bazı kaynaklara göre 84, bazılarına göreyse 85 metredir. Cümle kapısının iki yakınındaki minarelerin şerefelerine üç ayrı atılır çıkılır. Diğer iki minare tek merdivenlidir. Öndeki iki minarenin taş oymaları çukur, ortadaki minarelerin oymaları ise kabarıktır. Minarelerin kubbeye yakın olması, camiyi göğe doğru uzanıyormuş gibi gösterir.Bu camicddnin en büyük özelliği Edirne'nin her tarafından görülmesidir.

Kubbesinin iç görünüşü İç süslemeler: Caminin mermer, çini ve hat işçilikleri de önemlidir. Yapının içi İznik çinileriyle süslüdür. Büyük kubbenin tam altındaki hünkar mahfili, 12 mermer sütunludur ve 2 metre yüksekliktedir. Çinilerin bir kısmı 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşında, Rus generali Mihail Skobelev tarafından sökülerek Moskova'ya götürülmüştür.

 Avlu: Yapının, kuzeye, güneye ve avluya açılan 3 kapısı vardır. İç avlu, revaklar ve kubbelerle süslüdür. Avlunun ortasında mermerden özenle işlenmiş bir şadırvan vardır. Dış avluda ise sıbyan mektebi, darül kurra, darül hadis, medrese ve imaret bulunmaktadır. Sıbyan mektebi günümüzde çocuk kütüphanesi, medrese ise müze olarak kullanılmaktadır. Geçmişte cami meşalelerle aydınlatılmakta idi. Meşalelerden çıkan is, hava akımı oluşturmak üzere özel olarak yapılan bir delikten dışarı çıkmaktaydı.

 “Ters Lale” motifi [değiştir]Caminin müezzin mahfilinin mermer ayaklarından birinin altında ters bir lale motifi bulunmaktadır. Rivayete göre, caminin yapılacağı arsa üzerinde bir lale bahçesi bulunmaktaydı. Bu arsanın sahibi, başlarda arsasının satılmasını istememiştir. En sonunda, Mimar Sinan'dan camide bir lale motifi olmasını isteyerek arsasını satmıştır. Mimar Sinan da lale motifini ters olarak yapmıştır. Lale motifi bu arsada bir lale bahçesi olduğunu, ters olması ise sahibinin tersliğini temsil etmektedir .

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gösterim: 3743