Gratis Joomla Template by FatCow Review

HünerName

Kategori: Tarihi Hikayeler

At Koşusu Hünername NAKKAŞ OSMAN Topkapı Sarayı Kitaplığı,H.1524,158 8 tarihli

Hünername'deki Nakkaş Osman'ın fırçasından çıktığı kuşkusuz olan at koşusu.

Atların yeşile, açık maviye, eflatuna boyalı olduğu görülür. Renkler çok çeşitlidir ve birbirleriyle uyum halindedir.

Devamını oku...

Kanuninin mektubu

Kategori: Tarihi Hikayeler

Zigetvar Savaşı’na giden Kanuni Sultan Süleyman oradan Ebussu’ud efendiye gönderdiği mektupla Şeyhül İslâm’dan dua istediği. Mektubu şöyledir;

 “Halde haldaşım, sinde sindaşım.

Tarik-i hakda yoldaşım, ahiret karındaşım.

Molla Ebussu’ud hazretlerine,

Duâ’yı bîhad iblâğından sonra

Devamını oku...

Araplar-İsrail savaşının sır perdesi

Kategori: Tarihi Hikayeler

İsrail'in 30 yıldan fazla süredir üzerini örttüğü 1973 Ekim Savaşı Yom Kippur yenilgisinin sır perdesi aralandı. İsrail gizli belgeleri Arapların mucizevi zaferini ortaya koydu.1973 Ekim Savaşı üzerine bizzat savaşta mevcut bulunmuş İsrailli yetkililer tarafından yapılan itiraflar ve İsrail makamlarından sızdırılan belgeler İsrail'in bu savaşta Arapları çok hafife aldığını, açıkça hezimete uğradığını ve bundan daha da ilginci İsrailli askerlerin birbirlerini öldürdüğünü ortaya koyuyor.

Devamını oku...

Hakimin Böylesi, Tarladaki Köstebeği Bile Mahkûm Eder

Kategori: Tarihi Hikayeler

Türk adalet tarihinin en garip kararlarından biri, 1913’ün 19 Haziran günü Afyon'un Sandıklı kasabasında verildi. Sandıklı'da yaşayan Tokatlıoğlu Ahmed, tarlasındaki mahsulü yiyen köstebekleri kadıya şikâyet edince, kadı yardımcısı Mehmet Said Efendi, köstebekler hakkında 'Mahsulü yemeye devam ederseniz, Allah'a havale edileceksiniz' şeklinde bir karar çıkarttı ve mahkeme ilâmını da tarlanın bir köşesine gömdürttü.
               
Trablusgarp ve Balkan Savaşları'nın yaşandığı 1910’lu yıllarda Anadolu maddi-manevi sıkıntılarla inliyor, halk nasıl yaşayacağının, ne yiyip içeceğinin derdini çekiyordu.

Devamını oku...

İki Dirhem Bir Çekirdek

Kategori: Tarihi Hikayeler

İran şahlarından Numan Bin Münzir eğlenceyi seven,bu uğurda her türlü devlet imkanını seferber etmiş şuh yaradılışlı bir hükümdar imiş.İran halkı onun zamanında zevki sefa içinde yaşarmış ve münzir,halkını rahat içinde yaşatan bir hükümdar olarak tarihe geçmek için ne gerekiyorsa yapmaya azmetmiş.ve aklına bu icraatları anıtlaştıracak bir köşk yaptırmak gelmiş.ülkenin en büyük mimarı olan sinimmar ı huzuruna çağırmış.

Devamını oku...

Yavuz Sultan Selim Han ve Mısır'ın Fethine Dair Görülen Rüya

Kategori: Tarihi Hikayeler

 Selimname'den:
Allah'ü Teala beni ecdadımın ocağına padişah edicek, ortağı ve eşi olmayan Allah'a şöyle dua ve niyaz eyledim;
"Ey yerin ve göğün Halikı! İns-ü cinnin rezzakı Allah'ım! Yeryüzünde harem-i hasen olan Mekke ile Hazreti Peygamber Efendimiz'in (s.a.v.) ravzasının bulunduğu Medine-i Münevvere'nin bana süpürgeciliğini nasip eyle."

Meşhur tarihçi ve şeyhülislam Hoca Sadüddın Efendi, babası Hasan Can 'ın şöyle anlattığını naklediyor:

 

Devamını oku...