Gratis Joomla Template by FatCow Review

Windows XP Sistem Kurtarma Seçenekleri ve Kurtarma Konsolu

Kategori: Bilgisayar

Bilgisayarımızda oluşan sorunlar temelde iki türlü olmaktadır bir yazılımsal iki donanımsal. Bilgisayarda oluşan yazılımsal sorunlara karşı işletim sistemlerinin kurtarma seçenekleri vardır. Windows XP'ninde bu tür kurtarma seçenekleri vardır. Bilgisayarı açtığınızda Windows XP yüklenmeyi tamamlayamıyorsa kullanıcıların genelde aklına ilk olarak güvenli kipte açmak gelir.

Güvenli kip en son iyi yapılandırma vb seçeneklerde açılmayan sistemler içinse; kurtarma konsolu denenir.

Eğer Windows XP işletim sistemi normal şekilde açılmıyorsa farklı açılış şekillerini denemek gerekir bunun için bilgisayarın açılışı esnasında Windows yüklenmeye başladığı anda ''F8'' tuşuna basmak gerekir. F8 Tuşuna bastığınızda karşınıza alt resimde bulunan ekran gelecektir.Güvenli Mod
Eğer bilgisayar başlatılamıyorsa Güvenli Mod seçeneği ile başlatma ihtimali vardır. Bu Güvenli modda disk, mouse, monitor sürücüleri gibi sistemin başlaması ve kullanılabilmesi için gerekli minimum sürücüler ve windows servisleri yüklenir. Sisteme yeni bir yazılım, yeni bir donanım ya da yeni bir sürücü yükledikten vb benzer bir sebepten sistem açılmıyorsa sistem güvenli modda başlatılıp soruna yol açan yazılım, sürücü vb sebepler ortadan kaldırılabilir.

Ağ Desteği İle Güvenli Mod
Güvenli Mod ile aynıdır, artı olarak ağ kartı sürücüleri ve ağ servisleri yüklenir ve network kaynakları kullanılabilir

Komut İstemi İle Güvenli Mod
Güvenli Mod ile aynıdır. Fakat bilgisayar grafiksel arayüz değil de komut satırı ile başlar. Diğer grafiksel güvenli mod seçenekleri işe yaramadığı zaman kullanılır.

Önyükleme Günlüğünü Etkinleştir
Sistem normal bir şekilde başlatılır fakat yüklenen ya da yüklenmeyen driver'lar ve servisler için günlük tutulur. Bu günlük dosyasının adı ntbtlog.txt dir ve windows klasörüne kaydedilir. Tüm güvenli mod seçenekleri aynı şekilde günlük tutar.

VGA Modunu Etkinleştir
Mevcut ekran kartı en düşük çözünürlükte başlatılır. Ekran kartı çözünürlük sürücü sorunlarını gidermek için kullanılır.

En Son İyi Yapılandırma (Çalışan en son ayarlarınız)
Bilgisayar windowsun en son başarılı bir şekilde açılması ile ilgili ayarları sistemde tutulan ayarları saklar. Sistemde sürücü ve yazılım hatalarından kaynaklı bir sorun olursa bu seçenek kullanılır. Bu seçenek kullanıldığında en son iyi yapılandırmadan sonra yapılan ayarlar yok olur.

Dizin Hizmetleri Geri Yükleme Modu
Bu mod bir güvenli mod türüdür. Sadece DC (Domain Sunucu) olan bilgisayarlarda active directory sorunlarını gidermek için kullanılır.

Hata Ayıklama Modu
Seri Port üzerinden bağlı başka bir bilgisayara, açılış ile ilgili bilgileri yollar.

Windows Olağan Şekilde Başlasın
Windowsun olağan şekilde başlatılmasına devam eder.

Yeniden Başlat
Bilgisayarını yeniden başlatır.

İşletim Sistemi Seçeneklerine Geri Dön
İşletim sistemi menüsüne geri döner. Eğer bilgisayarda tek bir sistem kurulu ise yani dual boot yoksa sistem bir iki saniye sonra sistem yüklenmeye başlar.


Windows XP Kurtarma Konsolu
Eğer bu seçeneklerin hiç birinden sonuç alınamıyorsa Windows XP Kurtarma konsolu kullanılabilecek bir araçtır. Windows XP açılmadığı zaman kullanılabilecek olan bu araç, sistemin onarılması ya da bu mümkün olamıyorsa kişisel verilerin sabit diskten alınabilmesi için çare olabilir. Fat32 disklere kurulmuş sistemlerde Dos ya da Windows 98 açılış Cd ve disketleri, diskteki verilerinize erişebilmenizi sağlar. Ancak Ntfs disklere kurulmuş Windows'larda Ntfs'in güvenlik özelliklerinden dolayı bu bunlar bir işe yaramaz yani açılış disketi ile sistemi açmak mümkün olmaz. Ntfs disklerdeki verilere erişebilmek için kullanabileceğiniz en kolay erişilen araç Windows XP Kurtarma Konsolu'dur Kurtarma Konsolu hem Ntfs hem de Fat32 disklere kurulmuş sistemlerde kullanılabilir.


Windows CD'siyle Kurtarma Konsolu Açma
Windows XP'nin kurulum CD'sine sahipseniz, bilgisayarınızı bu CD'den başlatarak kurtarma konsolu'na erişebilirsiniz. Sistem CD'den başladıktan sonra, kullanıcı müdahalesi bekleyen kur'a hoş geldiniz başlıklı ilk ekranda Kurtarma Konsolu kullanarak Windows XP yüklemesini onarmak için R tuşuna basın metniyle karşılaşacaksınız. Bu ekrandayken klavyeden R tuşuna bastığınızda Kurtarma Konsolu'na giriş yapmış olacaksınız. Konsol küçük bir tarama yaparak sisteminizdeki Windows sürümlerini listeleyecek ve hangi windows yüklemesinde oturum açmak istiyorsunuz sorusuyla birini seçmenizi isteyecektir. Listelenen Windows sürümlerinin başındaki rakamlardan uygun olanı yazarak enter tuşuna basın.. Windows XP Professional kullanıyorsanız bir sonraki adımda yönetici parolasını yazmanız istenecektir. Home edition sürümünde yönetici parolası olmadan işleme devam edebilirsiniz. Bundan sonra siyah bir ekranda komut istemine ulaşacaksınız. Bu Konsol (komut satırından) aşağıdaki komutları çalıştırabilirsiniz. Help Komutu ile kullanılabilecek komutların listesi alınır Komut /? işareti formatında ise komutun özllikleri hakkında bilgi alınır örneğin copy komutu için   ''copy  /?''   şeklinde.Kurtarma Konsolu Komutları

Attrib: Bir dosya ya da dizinin okunur, arşiv gibi özniteliklerini belirler..
Batch: Bir metin dosyasının komutları çalıştırır .
CD: Klasör değiştirmeye yarar.
Chkdsk: Diski kontrol eder durum raporu verir. Önemli bir komutur diski kontrol ederken  /f   /r hatalı kayıtları düzeltip okunamayan bilgileri kurtarabilir.
Copy: Bir dosyayı başka bir yere kopyalar.
Cls: Ekranı temizler
Del: Belirtilen dosyaları siler.
Dir: Bir klasördeki alt klasörlerin ve dosyaların listesini görüntüler.
Disable: Bir sistem servisi ya da donanım sürücüsünü pasifleştirir.
Diskpart: Sabit diskteki bölümlemelerin yönetimini sağlar.
Enable: Bir sistem servisi ya da donanım sürücüsünü aktifleştirir.
Exit: Kurtarma konsolundan çıkarak bilgisayarı yeniden başlatır.
Expand: Sıkıştırılmış bir dosyadan bir dosyanın açılmasını sağlar.
Fixboot: Belirtilen disk bölümü için yeni bir boot sektör kaydı yazar.
Fıxmbr: Belirtilen diskin ana yükleme kaydını tamir eder. Ana yükleme kayıtlarının düzeltilmesi için Çok faydalı bir komuttur Ama kullanımı kimi zaaman tehlikeli olabilir.
Help: Kurtarma Konsolu'nda kullanabileceğiniz komutların listesini görüntüler.
Ustsvc: Bilgisayardaki servislerin ve aygıt sürücülerinin listesini görüntüler.
Map: Sürücü harfleri eşleştirmesini görüntüler.
Logon:  Bir Windows yüklemesini yönetmek üzere giriş yapmanızı sağlar.
Format:   Bir diski formatlar.
Md:  Bir klasör oluşturmayı sağlar.
More:  Metin dosyasını sayfalar halinde görüntüler.
Ren:   Bir dosyanın adını değiştirmeyi sağlar.
Rd:  Bir klasörü siler.

tarikgurses.net

Gösterim: 7834