Gratis Joomla Template by FatCow Review

Uzaylı avına kaldığı yerden devam!

Kategori: Bilim -Teknik

Kuzey Kaliforniya’da kurulu bulunan ve uzaydan 'sesler' yakalamaya çalışan SETI projesi sonunda gereken kaynağı buldu.

Uzaydan gelen sesleri dinleyip içlerinde zeki yaşam formlarına ait sinyallerin izlerini arayan SETI enstitüsü, bütçe kesintileri yüzünden durdurduğu çalışmalarına gönüllülerin bağışları ve yeni bir araştırma siparişi sayesinde yeniden başlıyor.

‘The Search for Extraterrestrial Intelligence Institute – SETI’ kompleksinde kurulu bulunan 30 milyon dolarlık radyo teleskop, Nisan 2011'de kamu ödeneği kesintileri yüzünden kapatılmak zorunda kalmıştı.

Devamını oku...

NASA'dan görülmemiş fotoğraflar!

Kategori: Bilim -Teknik

Daha önce görülmemiş galaksiler, artık parmağınızın ucunda...

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) galaksilere, yıldızlara ve asteroitlere ait daha önce görülmemiş binlerce fotoğrafı internetten yayınladı.
 
Muazzam galeri, internet bağlantısı olan herkese açık. Fotoğraflar, NASA'nın yüksek teknolojiyi haritalama teleskopu ile çekildi.

Devamını oku...

Karadelikte uzun yaşamak mümkün mü?

Kategori: Bilim -Teknik

Süper Kütleli Karadeliklerde Saklanmak Mümkün mü?

Yüklü veya dönen karadeliklerin içinde sınırlı periyodik gezegensel yörüngeler bulunur. Bunlar, ne merkezi tekillikten dışarı kaçarlar ne de yok olurlar. Karadeliklerin içinde zaten fotonlara ait kararlı yörüngeler mevcuttur. Karadelik çekim alanı içindeki parçacık yörüngeleri için düzenlenmiş Chandrasekhar sınıflandırmasına göre; karadeliğin iç ufkunda tamamen bağlı bulunan yörüngeleri, üçüncü çeşit yörüngeler olarak adlandırıyoruz.

Devamını oku...

ABD uzayda yenilgiyi kabullendi

Kategori: Bilim -Teknik

ABD Savunma Bakanlığı, 4 Şubat’ta ülke tarihinin ilk Ulusal Güvelik Uzay Stratejisi’ni (NSSS) yayımladı. Son yıllarda rekabetteki üstünlüğünü giderek artan şekilde kaybetmeye başlayan ABD, 10 yıl boyunca uygulanacak strateji kapsamında küresel uzay ve havacılık sanayinde yeni bir denge kurmaya çalışacak.

Uzay sistemlerinin ortak üretilmesi ve güvenliğinin sağlanmasını öngören NSSS aynı zamanda, Soğuk Savaş’tan beri ABD’nin uzaydaki egemenliğinin ortadan kalktığını da gösteren ilk işaret.

Devamını oku...

Aynalı fotoğraf makinesi, hareketli nesneleri net çekecek

Kategori: Bilim -Teknik

Aynalı fotoğraf makinesi, hareketli nesneleri net çekecek
 
Sony, fotoğrafçılıkta bir ilk olan Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi'ne (Translucent Mirror Technology) sahip yeni seri 55 ve 33 fotoğraf makinelerini tanıttı.
 Yeni ürünlerle sektördeki konumunu güçlendirmeyi hedefleyen şirket, saniyede 10 kareye kadar sürekli çekim ve hareketli nesnelerde bile ultra hızlı otomatik odaklama özellikleri sunarak fotoğrafçılıkta farklı bir yere gelmek istiyor.

Devamını oku...

Airbus'un hayali şeffaf uçak üretmek!

Kategori: Bilim -Teknik

Uçak üreticisi Airbus, tamamen şeffaf gövdeli yolcu uçağı üretmek için çalışmalar yaptığını duyurdu.

Airbus Araştırma veTeknolojiDepartmanı Başkanı Axel Krein, geleceğin uçaklarının yolculara üzerinde uçtukları manzarayı 360 derece açıyla izleme imkanı vereceğini belirtti.

Alman Der Spiegel dergisine açıklama yapan Alex Krein, Airbus mühendislerinin yeni tasarlayacakları uçakta yolcuların gökyüzünde süzülüyormuş hissi içinde şehir ve doğa manzarası izleyerek seyahat edeceğini anlattı.

Devamını oku...