Gratis Joomla Template by FatCow Review

Artık araçlar birbiri ile konuşacak!

Kategori: Genel Haberler

Birçok marka yol güvenliğini daha iyi hale getirmek için araçların birbiriyle olan iletişimini kurmaya çalışıyor.

Mercedes'ten Volvo'ya General Motors'tan Ford'a dev üreticilerin henüz konsept aşamasında olan bu çalışmaları yaygınlık kazandığında artan şehir içi trafiğindeki görünmez kazaların minimuma düşmesi hedefleniyor. Araçtan araca iletişim için 'LTE mobil iletişim ağını' ilk kullanan marka Ford'un tanıttığı sistem

Devamını oku...

''Doğal taşlardan" radyasyon kalkanı!

Kategori: Genel Haberler

Türk bilimadamları tamamen yerli madenlerden radyasyon kalkanı yaptılar.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi araştırmacıları, TÜBİTAK desteğiyle yürüttükleri proje kapsamında, tamamen yerli kaynaklarla doğal taşlardan radyasyon geçirmeyen kalkan üretti.
 
Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Kaya, Prof. Dr. Turgay Onargan'la ortak yürüttükleri ''Radyasyona Karşı Geçirimsiz Doğal Malzemelerden Yapılmış Kompoze Taş Plaka Üretimi'' projesine ilişkin bilgi verdi.

Devamını oku...

Geleceğin araçları elektriğini yoldan alacak

Kategori: Genel Haberler

Geleceğin araçları elektriğini yoldan alacak
Gelecekte şehir içi ulaşımı için otobüs ve tramvaylar elektriği gittikleri yol üzerinde, arada bir kablo bağlantısı olmadan yerden alabilecek

Geleceğin şehir içi taşımacılığında tramvay ve otobüsler arada bir bağlantı da olmadan elektrik enerjisini yerden alacak. Çevre görüntüsünü oldukça rahatsız eden direkli kablolu sistemin yerini metrobüslerin elektriğini gittiği yol üzerinden alacağı yeni bir sistem geliştirildi.

Devamını oku...

Elektrikli oto 100 km'de 1.5 lira yakacak

Kategori: Genel Haberler

Elektrikli oto 100 km'de 1.5 lira yakacakBugün benzinli araçlar 100 kilometreyi 30 liraya, dizel araçlar 20 liraya giderken elektrikli araçlarla aynı mesafe gece şarj edilirse 1,5 liraya gidilebilecek.

Renault'nun elektrikli araçları Kangoo Express Z.E. ve Fluence Z.E.'nin satışa sunulmasından önce İstanbul'da test sürüşü gerçekleştirildi.

Santralistanbul'da test sürüşünden önce gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Renaut Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, bu araçların yakın bir zamanda tüm Türkiye sokaklarında görülme şansı olacağını ifade etti.

Devamını oku...

NASA: Uzayda koloni şimdilik hayal

Kategori: Genel Haberler

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) California'daki  Ames Araştırma Merkezi'nden bilimadamları, uzay aracında etkin bir kalkan sistemi olmazsa, kuvvetli proton parçacıklarının, uzayda, gebelik oluşan dişi embriyoyu kısırlaştırabileceği ve parçacıkların sperm sayısını iyice azaltacağından, erkeklerin cinsel gücünü de olumsuz etkileyeceği sonucuna vardılar.        

Journal of Cosmology'de yayınlanan araştırmada, onlarca, yüzyıllarca veya daha uzun sürecek uzak gezegenlere yolculuğun, oralarda koloni kurulmasını olanaksız kılacağı belirtilerek, şu anki uzay kalkanı teknolojisinin bu tip radyasyondan yeterince korunma imkanı sağlamadığı kaydedildi.    

Devamını oku...

Teknoloji devleri arasında büyük çekişme

Kategori: Genel Haberler

Mobil telefon üreticisi Nokia ile Microsoft, Google ile Apple'a karşı güçbirliği yapacak. Nokia'dan yapılan açıklamada, şirketin akıllı telefonlarında ''Windows Phone'' işletim sistemini kullanacağı bildirildi.

Microsoft'un arama motoru Bing, Nokia'nın arama servisini güçlendirirken, ''Nokia Maps'' da Microsoft'un harita servisinin çekirdeğini oluşturacak.

Açıklamada, sadece bir üst düzey yöneticinin şirketten ayrılacağı, bunun dışında mevcut yönetim ekibinin korunacağı da belirtildi.

Devamını oku...