Gratis Joomla Template by FatCow Review

İsrail sivrisinekle istihbarat toplayacak

Kategori: Genel Haberler

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii, 500 gram ağırlığında, elle atılan bir insansız hava aracı üretti.
“Sivrisinek” adı verilen insansız hava aracı, alanda istihbarat toplama amacıyla muharebe birliklerince kullanılmak üzere Savunma Bakanlığı ile ortaklaşa geliştirildi.
Sadece yarım kiloluk ağırlığıyla Sivrisinek’in, şimdiye kadar geliştirilen mikro sınıf insansız hava araçlarının hemen hemen yarısı kadar bir ağırlığa sahip olduğu bildirildi.

İki kilometrelik bir menzile sahip olan araç, 40 dakika kadar havada kalma özelliğine sahip ve yaklaşık 45 kilometre hızındaki rüzgara bile dayanabiliyor.

Minyatür bir kamerayla donatılan hava aracı, atıldığı yerden kullanıcılarınca yönlendirilebiliyor.
Sivrisinek’in avantajının boyutu ve ağırlığı ile sınırlı olmadığı, balıkçı zıpkınlarının tasarımından esinlenilerek geliştirildiği belirtildi. İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii yetkililerine göre, zıpkın tasarımı, güvenilir ve küçük olmasının yanı sıra özellikle zırhlı araçların içinden, küçük pencerelerden ve hareket halindeki araçlardan hızla fırlatılmaya uygun. İki mikro ölçüdeki insansız hava aracının, komuta ve kontrol mekanizması ve iletişim cihazının tek bir çanta içine sığabilecek boyutta olduğu da kaydedildi.

İlk tasarım çalışmaları 2005 yılında başlayan bu insansız hava aracı, Havacılık ve Uzay Sanayii’nin yeni ürünlerini tanıttığı Eylül ayı başındaki Latrun Konferansı sırasında gösterildi. Daha önce de İsrail robot sivrisinek geliştirmişti.

timeturk

Gösterim: 1431