Gratis Joomla Template by FatCow Review

Telefona Android geldi

Kategori: Genel Haberler

Şu ana kadar adını çok duyduğumuz işletim sistemlerine bir yenisi eklendi: Android. Ücretsiz olan yazılımın proje sahibi Google. İşletim sistem hem bilgisayar hem de cep telefonları için kullanılabiliyor.

 

İşletim sistemini Samsung ve HTC markasının cep telefonu modelleriyle test ettik. HTC Magic henüz ülkemizde satılmıyor. Samsung i7500 ise satışa sunuldu.

 

Android, dokunmatik ekranlı telefonlar için rahat bir kullanım sunuyor. Telefonlarda açılış ve işlemlerin yapılışı Windows Mobile ve Symbian'a göre daha hızlı. Küçük veya geniş kullanılabilen klavyede maalesef Türkçe karakterler yok. Telefon, eğer bir Google hesabınız varsa mail, adres defteri ve takvim gibi bilgileri kullanmanızı kolaylaştırıyor. Eğer farklı bir kurumsal mail kullanıyorsanız bu ayarları yapmak çok zorlaşıyor.

 

Sistem standart yazılımlarla gelmediği için kişisel ayarlar bunaltabiliyor. Bunun yanında maillerde ekli gelen ofis dokümanlarını açmak için kayıt etmek zorunda olmanız da cabası. Çoklu masaüstü imkânı sunuluyor olması alışık olduğumuz bir özellik. Ama ekran sayısının üçle sınırlandırılması kısa sürede ekranların tamamının dolmasına sebep oluyor.

 

İnternet görüntüleyicisi oldukça başarılı. Sayfaları tam boyutlarıyla görmemize olanak sağlıyor. Menüler göz alıcı olmasına rağmen zaman zaman takılmalara sebep oluyor.

 

Sistemin en önemli dezavantajlarından birisi pil sarfiyatının çok yüksek olması. Ortalama bir telefon görüşme süresi, internet kullanımı ve mail işlemleriyle bile 24 saat kullanabilmek mümkün olmuyor. Bunun yanında bir bilgisayar arayüzünün olmayışı da tedirginliğe sebep oluyor.

 

ZAMAN

YASİN GENÇOĞLU

Gösterim: 1233