Gratis Joomla Template by FatCow Review

Geleceğin araçları elektriğini yoldan alacak

Kategori: Genel Haberler

Geleceğin araçları elektriğini yoldan alacak
Gelecekte şehir içi ulaşımı için otobüs ve tramvaylar elektriği gittikleri yol üzerinde, arada bir kablo bağlantısı olmadan yerden alabilecek

Geleceğin şehir içi taşımacılığında tramvay ve otobüsler arada bir bağlantı da olmadan elektrik enerjisini yerden alacak. Çevre görüntüsünü oldukça rahatsız eden direkli kablolu sistemin yerini metrobüslerin elektriğini gittiği yol üzerinden alacağı yeni bir sistem geliştirildi.

Yol tekniği firması ‘Bombardier’, elektromotorlarla çalışan, gürültüsüz ve temiz otobüsler ve tramvayların insanları taşıyacağı yeni bir sistem geliştirdi. ‘Primova’ ismi verilen yeni sistemle araçlar elektriğini yola döşenmiş hat üzerinden hiç dokunmasına da gerek olmadan alabilecek. Araç bu hat üzerinde hareket ettiğinde manyetik bir alan oluşuyor. Yeni sistemle araçlarda elektrik depolayan pahalı akülere gerek kalmıyor. Aracın yoldan aldığı elektrik güzergah üzerindeki hareketi sırasında harcanıyor.

Bombardier’in rakibi ‘Alstom’ da benzer bir sistemi Fransa’nın Bordo şehrinde denemeye başladı. Bombardier produksiyon müdürü Harry Seiffert, yol üzerinde elektrik olmadığı için geliştirdikleri sistemin çok güvenli olduğunu söyledi.  Seiffert, şehrin görünümü için de bu sistemin büyük bir kazanç olduğunu, dayanıklı bir sistem olduğundan kışın kar ve buzda, yağmurda ya da yolların tuz veya kumla kirlenmesi durumlarında da hiç etkilenmediğini ve bakıma ihtiyacının da olmadığını kaydetti.

Yeni sistemin tek bir problemi bulunuyor. Şehir idarelerinin yollarını primova sistemine uygun hale getirebilmeleri için yüksek miktarlarda paraya ihtiyacı var. Şimdiki tramvay yollarının altlarına yeni elektrik hatları döşendikten sonra eski demir yollarının sökülmesi gerekiyor. Bu yüzden primova sisteminin daha çok yeni şehirleşmelerde ya da hatların uzatılması çalışmalarında kullanılması daha uygun görülüyor.

Yeni elektrik sistemiyle aynı yoldan elektrik alarak hem otobüsler hem de tramvaylar gidebiliyor. Almanya’nın Augsburg şehrinde iki ay içinde bir hat yeni sistemle donatılmış olacak ve otobüslerle tramvaylar bu yol üzerinde elektriklerini yerden alarak gidebilecek.

 

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Gösterim: 1929